logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Pan prof. Jan Barciszewski zaprasza do Poznańskiego Klubu RNA, w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 17/19, w środę,  9 listopada  2016 r. o godz. 17:00 na kolejne spotkanie w Klubie, którego tematem będzie:

Autofagia - zjadanie siebie samego czy oczyszczanie komórki

Wykładowcą będzie   Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn  z Uniwersytetu  Gdańskiego.

Autofagia jest ważnym procesem w fizjologii komórki o kluczowym znaczeniu dla zdrowia człowieka.
Za odkrycia w tym obszarze Dr  Yoshinori Ohsumi z Tokyo Institute of Technology, otrzymał tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Dyskusję poprowadzi dr Adam Ciesiołka z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej serdecznie zaprasza Polaków i obcokrajowców z Londynu (i okolic) na spotkanie informacyjne w King's College London w dn. 4. listopada b.r.

Podczas spotkania, prowadzonego w jęz. angielskim będzie można zapoznać się z ofertą grantów dla młodych i doświadczonych badaczy, niezależnie od narodowości.

Swoje portfolio prezentować będą: FNP, NCN oraz NCBR.

FNP zaprasza zainteresowanych do bezpłatnej rejestracji. Liczba miejsc ograniczona. Szczegóły i rejestracja:

http://www.fnp.org.pl/en/polish-info-day-at-the-kings-college-london/

W dniu 23 października b.r podczas uroczystej Gali w siedzibie redakcji tygodnika przyznano, już po raz szesnasty, Nagrody Naukowe „Polityki”. Z kilkuset aplikujących do Nagrody Kapituła Konkursu przed miesiącem wybrała 15 finalistów, a spośród nich jury drugiego etapu, w którym zasiadają między innymi ludzie kultury, dziennikarze, przedsiębiorcy czy społecznicy wyłoniło 5 Laureatów. Finaliści otrzymują nagrody w wysokości 10 tysięcy zł, a Laureaci – 30 tysięcy zł.

Nagrody są przyznawane w pięciu kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i nauki o życiu.

Jury Konkursu przyznało nagrody w kategoriach: nauki społeczne – dr Adamowi Gendźwiłowi z Uniwersytetu Warszawskiego; nauki o życiu – dr n. med. Marcinowi Krawczykowi z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; nauki ścisłe – dr Maciejowi Dołędze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie urlopowany na Uniwersytecie Wrocławskim; nauki techniczne – dr inż. Urszuli Stachewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Grono wyróżnionych przez kapituły Nagród Naukowych Polityki liczy już 272 osoby.

Jednym z 15 finalistów Konkursu został członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego dr Aleksander Czogalla, adiunkt w Zakładzie Cytobiochemii na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Dr Czogalla bada naturę zjawisk zachodzących na powierzchniach błon lipidowych na poziomie pojedynczych cząsteczek, wykorzystując między innymi metodę „DNA origami”. Nowatorsko poszukuje przyczyn procesów prowadzących do powstania nowotworów na poziomie błon biologicznych. Poznanie tych procesów będzie służyć w przyszłości projektowaniu skutecznych terapii. W działalności naukowej wykorzystuje kompetencje nabyte w pracy w przemyśle i w ośrodku badawczo-rozwojowym.

Nagrody Naukowe „Polityki” mają naukowcom posiadającym już za sobą pewne dokonania, i pragnącym zająć stałe miejsce w interesujących ich dziedzinach nauki, pomóc tak finansowo jak i psychicznie.

Prezentacja sylwetki finalistów i laureatów oraz relacja z Gali pod adresem: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/nagrodynaukowe

Pani prof. dr hab. Ewa Stachowska,  kierująca Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zaprasza do bezpłatnego udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowo- Szkoleniowej pt. Neurobiota- jak jelita zmieniają funkcjonowanie mózgu. Wyzwania diagnostyczne i terapeutyczne.

Obrady toczyć się będą w dniu 19 listopada b.r. od godz. 9:30 w Auli im. Prof. Skoczowskiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, ul. 26. Kwietnia 10.

O autyzmie, depresji i innych zaburzeniach funkcjonowania mózgu spowodowanych przez dysbiozę będą mówić wspaniali wykładowcy i doświadczeni praktycy. Konferencję uzupełni część warsztatowa.

Szczegółowe informacje dotyczące uczestnictwa i programu Konferencji pod linkiem:

https://www.pum.edu.pl/konferencje/szczegoly-konferencji/miedzynarodowa-konferencja-naukowo-szkoleniowa-pt.-neurobiota-jak-jelita-zmieniaja-funkcjonowanie-mozgu.-wyzwania-diagnostyczne-i-terapeutyczne

 

 

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej serdecznie zaprasza Polaków i obcokrajowców na spotkanie informacyjne w Glasgow dotyczące możliwości prowadzenia badań w Polsce.

Poza FNP, swoją ofertę grantów dla młodych i doświadczonych badaczy oraz komercjalizatorów prezentować będą również NCN oraz NCBR.

Spotkanie, prowadzone w jęz. Angielskim, odbędzie się 3. listopada br. na University of Glasgow.

Organizatorzy zapraszają zainteresowanych do rejestracji pod linkiem: http://www.fnp.org.pl/en/polish-info-days-meetings-in-glasgow-and-london-uk/

Ilość miejsc jest ograniczona. 

 

 

http://www.fnp.org.pl/en/polish-info-day-at-the-kings-college-london/

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II " - Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00.

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II ". Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

Dr hab. n. med. Jacek Drobnik (profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Patofizjologii i Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej) został nowym Przewodniczącym Sekcji Tkanki Łącznej Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jacek Drobnik jest absolwentem Wydziału Lekarskiego...

więcej więcej