Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN rozpoczął swoją działalność w 1918 roku i jest obecnie jednym z największych nie-uniwersyteckich centrów badań biologicznych Polsce. Rok 2018 jest więc specjalną datą w historii instytutu: obchodzimy 100-lecie powołania Instytutu Nenckiego!

Obchody 100-lecia działalności Instytutu Nenckiego, zainicjowano już w 2016 roku organizując kilka konferencji naukowych, były to m.in.: Bilateral Meeting Nencki/University of Portsmouth, konferencja EMBO Imaging the Brain, konferencja Brain Tumors – from Biology to Therapy, konferencja Future of Aging oraz 4th MITOCHONDRION Meeting.

Rok 2017 to kolejne imprezy wpisujące się w kalendarz wydarzeń obchodów 100-lecia Instytutu Nenckiego m.in.: 2nd Nencki Symposium „Neurons in Action”, Piknik Naukowy „Popularyzacja nauki – Nauka popularyzacji”, XIII Międzynarodowy Zjazd PTBUN, Sympozjum/Warsztaty Art & Science „OBRAZOWANIE BIOLOGICZNE: INSPIRACJE NIEWIDZIALNYM ŚWIATEM” zorganizowane na Stacji Naukowej Instytutu Nenckiego w Mikołajkach oraz wystawa fotograficzna Łukasza Bożyckiego „Przychodzi dusza do rozumu”.

Doceniając rolę prof. Jana Dembowskiego (1889-1963), wieloletniego dyrektora Instytutu, w popularyzacji nauk biologicznych, ustanowiono nagrodę Jego imienia, przyznawaną pracownikom Instytutu szczególnie aktywnym w upowszechnianiu wiedzy. Ponadto, imię prof. Jana Dembowskiego nadano Sali Konferencyjnej na Stacji Hydrobiologicznej Instytutu w Mikołajkach.

Medal pamiątkowy z okazji 100-lecia Instytutu Nenckiego wręczono wielu instytucjom naukowym i wybitnym badaczom współpracującym z Instytutem Nenckiego PAN, członkom Rady Naukowej, liderom zespołów badawczych, obecnym i byłym pracownikom Instytutu, w uznaniu ich szczególnych zasług na rzecz rozwoju Instytutu Nenckiego PAN, za wspieranie jego działalności, kształtowanie wizerunku oraz budowę wspólnego sukcesu.
Z okazji 100-lecia Instytutu Nenckiego dyrekcja Instytutu zwróciła się z prośbą do Prezesa PAN, prof. Jerzego Duszyńskiego, o wystąpienie do Prezydenta RP o przyznanie odznaczeń państwowych oraz do Ministra Edukacji Narodowej - Medali Edukacji Narodowej dla wyróżniających się pracowników Instytutu. W roku jubileuszowym przewidziane są liczne wydarzenia wpisujące się w obchody 100-lecia Instytutu Nenckiego, o których będziemy informować na bieżąco. Polecamy uwadze w mediach elektronicznych hasztag #nencki100. Główna konferencja dotycząca 100-lecia Instytutu Nenckiego odbędzie się w listopadzie br.

plakat www pl

Spotkania Młodych w O/Poznańskim - BIOSFERA

Szanowni Państwo, W imieniu organizatorów wydarzenia, Studenckiego Koła "Biosfera" przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu uprzejmie informuję o zbliżającej się 10. edycji wykładów otwartych z cyklu Spotkania Młodych z Nauką w Poznaniu. Tegoroczne spotkania odbędą się 27 kwietnia b.r., w sobotę, w Sali...

Prof. dr hab. med. Włodzimierz Ostrowski nie żyje!

Wczoraj, w niedzielę 24 lutego 2019 r. w Krakowie odszedł na zawsze śp. Profesor Włodzimierz OSTROWSKI, lekarz, biochemik, mentor, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, do roku 1996 kierownik zakladu, obecnie Katerdy Biochemii Lekarskiej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.