Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie odwiedził światowej sławy naukowiec prof. Piotr Chomczyński, doktor honoris causa PUM.

Profesorowi Piotrowi Chomczyńskiemu towarzyszyła małżonka prof. Judith A. Heiny oraz prof. Jan Barciszewski z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN i  Stefan Oziewicz, prezes Cinna-Produkty Zdrowia z małżonką.

Wizytę rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem prof. Jerzego Samochowca, prorektora ds. nauki PUM i prof. Andrzeja Ciechanowicza, kierownika Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej PUM.

Wkrótce potem goście odwiedzili Muzeum Narodowe w Szczecinie, aby obejrzeć obraz Franciszka Starowieyskiego “Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności”, który w 2016 roku Profesor Piotr Chomczyński przekazał Muzeum Narodowemu w Szczecinie. Dzieło Starowieyskiego z cyklu “Teatr Rysowania” ma 16 m długości i 3 m wysokości, powstało w 1996 r. w Chicago. Obraz będzie wkrótce eksponowany w Rektoracie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Rybackiej 1, w Szczecinie.

W trakcie wizyty w Muzeum dr Dariusz Kacprzak, zastępca dyrektora ds. naukowych jednostki, prezentując zbiory opowiedział o historii Pomorza Zachodniego i Książąt Pomorskich.

Tego samego dnia dr Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Medycyny Genetycznej PUM szczegółowo opowiadał gościom o metodach i badaniach identyfikacyjnych w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Profesor Piotr Chomczyński jest wybitnym naukowcem z niekwestionowanym dorobkiem w dziedzinie biochemii i biologii molekularnej. Istotna część jego publikacji poświęcona jest zagadnieniom dotyczącym preparatyki kwasów nukleinowych. Zajmuje się także biochemią hormonów oraz badaniami przysadki mózgowej. Prace profesora Piotra Chomczyńskiego w szczególny sposób wpłynęły na rozwój światowej nauki, a sam Uczony należy do światowych “gigantów”, plasując się wg brytyjskiego dziennika The Guardian na 17. miejscu tej szczególnej elity. Dorobek naukowy profesora obejmuje 58 publikacji i 13 rozdziałów w książkach i podręcznikach.

Prof. Piotr Chomczyński jest Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Od wielu lat jest fundatorem dorocznej nagrody prestiżowej Nagrody im. Jakuba Karola Parnasa przyznawanej przez Zarząd Główny PTBioch autorom opublikowanej najlepszej pracy doświadczalnej wykonanej w polskim laboratorium.

Niedawny gość PUM, prof. Piotr Chomczyński, otrzymał godność doktora honoris causa PUM  w październiku 2013 r. podczas uroczystości inaugurujących rok akademicki 2013/2014 w Uczelni.

Drugi

Drugi od lewej: prof. Piotr Chomczyński

FEBS2018

"O nauce w Polsce – zamyślenie"