Czasopismo „Perspektywy” po raz 18 oceniło wyższe szkoły publiczne, niepubliczne i zawodowe. Wyniki, jak co roku, publikowane są w czerwcu, zatem maturzyści zdążą podjąć decyzję o wyborze uczelni dla kontynuowania swojej nauki.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęły ex aequo Uniwersytet Jagielloński i Warszawski, trzecie – Politechnika Warszawska (ze względu na „podwójne” pierwsze miejsce, nie uwzględniono miejsca drugiego), czwarte – wspólnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Wrocławska, na szóstym znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. UWr zajął siódme miejsce (73,7 proc.). W pierwszej dziesiątce znalazły się także (kolejno): Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Gdańska i Warszawski Uniwersytet Medyczny (ex aequo dziesiąte miejsce).

O miejscu w rankingu decyduje siedem kryteriów:

• prestiż (który stanowi 14 proc. całej oceny rankingowej)
  • absolwenci na rynku pracy (18 proc.)
  • innowacyjność (9 proc.)
  • potencjał naukowy (15 proc.)
  • efektywność naukowa (20 proc.)
  • warunki kształcenia (9 proc.)
  • umiędzynarodowienie studiów (15 proc.)

„Perspektywy” ogłosiły także Ranking kierunków studiów, oceniający 61 najpopularniejszych kierunków studiów.

Na stronie http://www.perspektywy.pl/RSW2017/ranking-uczelni-akademickich znajdują się szczegóły opracowanego przez redakcję czasopisma rankingu.

Wyniki rankingu „Perspektyw” są wskazówką nie tylko dla przyszłych studentów; stanowią bardzo ważną informację dla uczelni – w jakim kierunku powinny iść zmiany, na co należy zwrócić baczniejszą uwagę, jakie płaszczyzny wymagają szczególnej pracy, aby lokata rankingowa została poprawiona.

XXII GLIWICE SCIENTIFIC MEETINGS

XXII Gliwickie Spotkania Naukowe już niedługo, w dniach 16 - 17 listopada 2018 r. Cykliczne wydarzenie naukowe umieszczane od lat w dorocznym, nie tylko polskim kalendarzu konferencyjnych spotkań ma szczegółowy program i znamienitych wykładowców; link poniżej!...

Konkurs na Redaktora Naczelnego Postępów Biochemii

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego ogłasza konkurs na stanowisko Redaktora Naczelnego Postępów Biochemii