Zespół prof. Józefa Dulaka (członek PTBioch) z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ (WBBiB UJ) będzie współrealizował projekt "Heart On Chip based on human-induced pluripotent Stem cell Technology for personalized Medicine" (CISTEM) w ramach programu ramowego Horyzont 2020.

Badania będą prowadzone w obrębie działania "Marie Skłodowska-Curie - International and inter-sectoral cooperation through the Research and Innovation Staff Exchanges" (RISE).

Działanie unijne RISE służy rozwojowi pracowników zajmujących się badaniami i innowacjami, jak również wymianie wiedzy i wspieraniu współpracy pomiędzy sektorami akademickim i pozaakademickim oraz krajami niebędącymi członkami Unii Europejskiej. W skład konsorcjum powołanego do realizacji projektu CISTEM, oprócz Zakładu Biotechnologii WBBiB UJ, wchodzą BioSense Institute z Serbii, Institute of Engineering Research z Hiszpanii i Rutgers University z USA, a także firmy Elvesys i Cherry Biotech z Francji oraz hiszpańskie Beonchip SL.

Celem projektu jest wykorzystanie ludzkich indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC) i otrzymywanych z nich kardiomiocytów do opracowania modelu "serca na czipie" jako narzędzia do badania zaburzeń funkcjonowania tego narządu oraz testowania nowych leków. Zadaniem badaczy z Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ jest wdrożenie opracowanej wcześniej metody uzyskiwania iPSC oraz ich różnicowania do kardiomiocytów do badania mechanizmów kardiomiopatii w dystrofii mięśniowej Duchenne’a.

Zgodnie z założeniami RISE doktoranci i pracownicy Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ spędzą łącznie 10 miesięcy w laboratoriach partnerów zagranicznych. Z kolei każdego roku przez okres 3 miesięcy WBBiB UJ będzie gościł badaczy ze współpracujących instytucji.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest dr Georges Dubourg z Biosense Institute.

(wg informacji w witrynie UJ).

Oddział Warszawski z żalem zawiadamia o śmierci Profesor Barbary Tudek

Nieobecna Pani Profesor Barbara Tudek! W Warszawie, 1 marca b.r. zmarła po długiej chorobie Pani prof. dr hab. Barbara Tudek, naukowiec Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Wspomnienie przejęłam ze strony Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Poznałam Panią...

Prof. dr hab. med. Włodzimierz Ostrowski nie żyje!

Wczoraj, w niedzielę 24 lutego 2019 r. w Krakowie odszedł na zawsze śp. Profesor Włodzimierz OSTROWSKI, lekarz, biochemik, mentor, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, do roku 1996 kierownik zakladu, obecnie Katerdy Biochemii Lekarskiej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.