Zespół prof. Józefa Dulaka (członek PTBioch) z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ (WBBiB UJ) będzie współrealizował projekt "Heart On Chip based on human-induced pluripotent Stem cell Technology for personalized Medicine" (CISTEM) w ramach programu ramowego Horyzont 2020.

Badania będą prowadzone w obrębie działania "Marie Skłodowska-Curie - International and inter-sectoral cooperation through the Research and Innovation Staff Exchanges" (RISE).

Działanie unijne RISE służy rozwojowi pracowników zajmujących się badaniami i innowacjami, jak również wymianie wiedzy i wspieraniu współpracy pomiędzy sektorami akademickim i pozaakademickim oraz krajami niebędącymi członkami Unii Europejskiej. W skład konsorcjum powołanego do realizacji projektu CISTEM, oprócz Zakładu Biotechnologii WBBiB UJ, wchodzą BioSense Institute z Serbii, Institute of Engineering Research z Hiszpanii i Rutgers University z USA, a także firmy Elvesys i Cherry Biotech z Francji oraz hiszpańskie Beonchip SL.

Celem projektu jest wykorzystanie ludzkich indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC) i otrzymywanych z nich kardiomiocytów do opracowania modelu "serca na czipie" jako narzędzia do badania zaburzeń funkcjonowania tego narządu oraz testowania nowych leków. Zadaniem badaczy z Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ jest wdrożenie opracowanej wcześniej metody uzyskiwania iPSC oraz ich różnicowania do kardiomiocytów do badania mechanizmów kardiomiopatii w dystrofii mięśniowej Duchenne’a.

Zgodnie z założeniami RISE doktoranci i pracownicy Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ spędzą łącznie 10 miesięcy w laboratoriach partnerów zagranicznych. Z kolei każdego roku przez okres 3 miesięcy WBBiB UJ będzie gościł badaczy ze współpracujących instytucji.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest dr Georges Dubourg z Biosense Institute.

(wg informacji w witrynie UJ).

ODSZEDŁ PROFESOR STANISŁAW R. SZALA

W dniu 9 listopada 2018 r. zmarł w Gliwcach prof. dr hab. Stanisław Ryszard Szala, naukowiec związany przez całe swoje twórcze życie z Instytutem Onkologii w Gliwicach.  Swego Ucznia, i Wspólpracownika wspomina Profesor - Senior Mieczyslaw Chorąży. Pochylamy głowę w zadumie!   PROFESSOR STANISŁAW RYSZARD...

Konferencja z okazji 250 rocznicy urodzin Jędrzeja Śniadeckiego, Grodno

W dniach od 7 do 10 listopada delegacja Polskiego Towarzystwa Biochemicznego wzięła udział w trójstronnej konferencji naukowej poświęconej 250 rocznicy urodzin Jędrzeja Śniadeckiego, która odbyła się w Grodnie na Białorusi.