Temat XV edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych ze środków Naukowej Fundacji Polpharmy został sformułowany w brzmieniu: Testy diagnostyczne i metody oznaczania biomarkerów w medycynie i farmacji.

O grant mogli się ubiegać młodzi – przed 35 r.ż. - naukowcy posiadający minimum stopień naukowy doktora nauk. Do konkursu zostało zgłoszonych 16 wniosków projektów badawczych; decyzją Rady Naukowej Fundacji 14 z nich zostało skierowanych do recenzji.

Rada, po zapoznaniu się z recenzjami projektów oraz na podstawie oceny własnej obejmującej dotychczasowy dorobek autora, oryginalność i innowacyjność projektu, przygotowała listę rankingową wniosków i przedstawiła ją do akceptacji zarządowi Fundacji. Ten zdecydował, że granty otrzymają autorzy prac zajmujący trzy pierwsze miejsca na liście rankingowej wniosków. Wartość przyznanych grantów to w sumie 1 373 100 zł. Uroczyste wręczenie grantów odbyło się 29 czerwca br..

Zwycięzcy XV. edycji Konkursu Polpharmy zostały:

Dr n. med. Agata Pastorczak z Kliniki Pediatrii Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za badanie pt.: „Kariotypowanie molekularne przy pomocy macierzy zmienności pojedynczego nukleotydu (SNP array) jako narzędzie całogenomowej identyfikacji abberacji w ostrej białaczce limfoblastycznej (ALL)”.

Dr n. med. Joanna Bogusławska z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej w Warszawie za badanie pt. „Cząsteczki mikroRNA pośredniczące w działaniu TGF-β1 w raku nerki: poszukiwanie nowych potencjalnych markerów nowotworzenia i celów terapeutycznych”.

Dr n. med. Marta Michalska-Kasiczak z Zakładu Zaburzeń Endokrynnych i Metabolizmu Kostnego, Katedry Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za badanie pt. „

Dotychczas Fundacja finansowała badania o charakterze podstawowym. Tematyka XV. edycji Konkursu była wynikiem decyzji Rady Naukowej i zarządu Fundacji o wspieraniu projektów bliższych działaniom aplikacyjnym.

W dotychczas realizowanych piętnastu edycjach Konkursu wpłynęło 650 wniosków projektów badawczych, a 68 zespołów badawczych z ośrodków akademickich jak i instytutów otrzymało granty. Łączna wartość grantów przekroczyła kwotę 19 mln zł. Spośród finansowanych przez Polpharmę projektów 56 zostało zakończonych.

Oddział Warszawski z żalem zawiadamia o śmierci Profesor Barbary Tudek

Nieobecna Pani Profesor Barbara Tudek! W Warszawie, 1 marca b.r. zmarła po długiej chorobie Pani prof. dr hab. Barbara Tudek, naukowiec Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Wspomnienie przejęłam ze strony Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Poznałam Panią...

Prof. dr hab. med. Włodzimierz Ostrowski nie żyje!

Wczoraj, w niedzielę 24 lutego 2019 r. w Krakowie odszedł na zawsze śp. Profesor Włodzimierz OSTROWSKI, lekarz, biochemik, mentor, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, do roku 1996 kierownik zakladu, obecnie Katerdy Biochemii Lekarskiej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.