Pan Profesor Zygmunt Machoy na styczniowym posiedzeniu Senatu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie otrzymał podziękowania za 66 - letnią pracę naukową i dydaktyczną na rzecz Pomorskiej Akademii Medycznej i (po zmianie nazwy Uczelni) Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Zawodową i naukową sylwetkę Profesora przedstawił prof. dr hab. Bogusław Machaliński, rektor PUM (wychowanek Profesora) gratulując nestorowi Uczelni wspaniałych sukcesów i wychowania grona znakomitych następców, lekarzy i naukowców. Istotnie, prof. Machoy jest wychowawcą przynajmniej dziesięciorga profesorów i doktorów habilitowanych.

Prof. dr hab. n. chem. Zygmunt Machoy, doktor honoris causa PAM, pracuje w uczelni od 1951 roku. Jest absolwentem Wydziału Chemii na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1981-84 był prodziekanem a w latach 1984-1987 dziekanem Wydziału Lekarskiego. Przez wiele kierował Zakładem Chemii Fizjologicznej przekształconym później w Katedrę Biochemii i Chemii oraz Studium Doktoranckim PAM. Zapisał się jako twórca historii kształcenia kadr medycznych w Szczecinie; pierwszy wprowadził egzamin testowy.

Prof. Zygmunt Machoy stworzył "Polską Szkołę Fluorową" poprzez rozbudowanie warsztatu analitycznego, umożliwiającego badanie fluoru w różnych aspektach w organizmach żywych, i  w odniesieniu do środowiska, wreszcie przez  budowę potężnego zespołu naukowego współpracującego z różnymi ośrodkami naukowymi w kraju i poza nim.

Profesor Zygmunt Machoy należał w 1961 r. do grona członków - założycieli Oddziału PTBioch w Szczecinie,  kilkakroć, od 1968 rok  przewodniczył Oddziałowi, czterokrotnie organizował  lub współorganizował  Zjazdy krajowe Towarzystwa, oraz 10 Sympozjów "Metabolizm Fluoru".  Pracował także w Zarządzie Głównym PTBioch. Od roku 1995 jest Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

Serdeczne gratulacje, Panie Profesorze!

FEBS2018

"O nauce w Polsce – zamyślenie"

W siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w końcu stycznia b.r. odbyła się premiera książki wieloletniego prezesa FNP prof. Macieja W. Grabskiego pt. „O nauce w Polsce – zamyślenie”  z udziałem znakomitości polskiej nauki. Książka zawiera zbiór refleksji napisanych i wygłoszonych przez prof....

Z ŻYCIA BIOCHEMII