nob 2021 8t

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego webinaru zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, który odbędzie się 10 czerwca 2021, o godz. 13:00, na platformie ZOOM_WEBINAR.

Wykład pt. "Mitochondria as signalling hubs in health and disease" zostanie wygłoszony przez prof. Ulrike Topf  z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Osoby zainteresowane wykładem prosimy o rejestrację (ilość miejsc ograniczona):

Jednocześnie informujemy, że wykład będzie transmitowany również poprzez live streaming na portalu FACEBOOK Polskiego Towarzystwa Biochemicznego:

https://www.facebook.com/ptbioch .

Dr hab. Ulrike Topf graduated from the University in Freiburg, Germany. She did her doctoral work at the Friedrich Miescher Institute for Biomedical Research in Switzerland and obtained her PhD in biological sciences in 2011. She completed her postdoctoral training
in IIMCB and CeNT/ UW and since 2018 is leading an independent research group at IBB PAS in Warsaw.
Ulrike`s research interests focus on the identification of cellular mechanisms to maintain protein homeostasis during stress conditions and ageing. She uses yeast S. cerevisiae and the nematode C. elegans in her research as model organisms. Her research work contributed
important findings on posttranscriptional response mechanisms upon mitochondrial stress. These included modulation of global protein synthesis and protein degradation.
Ulrike received scholarships from Swiss National Science Foundation, MNiSW, and L`Oreal Poland for Women in Science. Her research is funded by National Science Centre Poland.

Art & Science

Art & Science "Sztuka powstania życia".

W dniach od 29 kwietnia do 23 maja 2021 roku odbywa się w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie pierwsza wystawa czwartego projektu Art & Science "Sztuka powstania życia".