nob 2022 1t

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego webinaru zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, który odbędzie się 14 października 2021, o godz. 13:00, na platformie ZOOM_WEBINAR.

Wykład pt. "Genome topology - shaping genomes for transcriptional regulation" zostanie wygłoszony przez dr Aleksandrę Pękowską  z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckigo PAN. w Warszawie. Osoby zainteresowane wykładem prosimy o rejestrację (ilość miejsc ograniczona):

Jednocześnie informujemy, że wykład będzie transmitowany również poprzez live streaming na portalu FACEBOOK Polskiego Towarzystwa Biochemicznego:

https://www.facebook.com/ptbioch .

Aleksandra Pękowska graduated from the University of Lodz in biology, spec. biophysics in 2006. Next, she joined Dr Pierre Ferrier’s lab at the CIML in Marseilles, where she described chromatin signatures of active enhancers and tissue specific genes. In 2011, dr Pekowska joined the group of dr Wolfgang Huber EMBL, Heidelberg. She found that loss of pluripotency coincides with a gain of chromatin loops. In 2016, dr Pekowska joined the team of Dr Rafael Casellas at the National Institute of Arthritis Musculoskeletal and Skin Diseases at the National Institutes of Health in Bethesda, she described a unique chromatin structure linked to the control of gene expression. In 2019, dr Pekowska opened the Dioscuri Center of Chromatin Biology and Epigenomics at the Nencki Institute of Experimental Biology PAS. She combines ‘omics’ tools, CRISPR-Cas9, and stem cell models to understand the genetic bases of astrocyte functions and the implication of genome topology in transcriptional regulation.

Posiedzenie Rady FEBS

W dniu 21 października 2021 roku odbyło się posiedzenie on-line Rady Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS). Obradom przewodniczył prezydent FEBS prof. Piotr Laidler, delegatem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego był prof. Adam Szewczyk.