logo PTBIOCH

logo FEBS

Prof. dr hab. Marek Figlerowicz jest członkiem PAN i PAU. Od 2011 do 2023 roku by dyrektorem Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Od 2004 roku jest kierownikiem Zakładu Biologii Molekularnej i Systemowej, w ramach którego prowadzi pionierskie badania w zakresie genomiki strukturalnej i funkcjonalnej oraz biologii molekularnej i systemowej RNA. Odbył liczne staże badawcze we Francji oraz USA. Podstawowymi obiektami jego zainteresowań są genomy oraz transkryptomy zarówno wirusowe, roślinne, jak i człowieka. Do najważniejszych osiągnięć naukowych zaliczyć można: (i) poznanie mechanizmu rekombinacji genomów wirusów RNA i retrowirusów, (ii) ustalenie pochodzenia populacji ludzkich zamieszkujących na terenie współczesnej Polski w pierwszych wiekach naszej ery oraz poznanie towarzyszącego im mikrobiomu, (iii) określenie wpływu polimorfizm liczby kopii DNA na zmienność genetyczną modelowej rośliny dwuliściennej A. thaliana. Obecnie realizowane projekty dotyczą: genomiki populacyjnej człowieka, archeogenomiki oraz molekularnego podłoża procesu regeneracji. Od 2020 do 2022 roku był kierownikiem grupy zajmującej się diagnostyką COVID-19 oraz genomiką SARS-CoV-2 – współtwórca pierwszego polskiego testu do diagnostyki COVID-19 a następnie COVID-19 i grypy. Współautor ponad 200 artykułów opublikowanych w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych oraz 13 patentów międzynarodowych i krajowych. Kierownik około 30 krajowych i międzynarodowych projektów badawczych. Poza działalnością naukową pasjonuje się filozofią i historią. Lista uzyskanych nagród, wyróżnień i odznaczeń obejmuje między innymi: Srebrny Medal LABOR OMNIA VINCIT – przyznany przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego za krzewienie idei pracy organicznej, Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Akademii Nauk, Statuetkę Honorową Hipolita Cegielskiego oraz Godność „Lidera Pracy Organicznej”, Nagrodę Indywidualną Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe.

 M Figlerowicz FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim -

Wydarzenie w O/Łódzkim -

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " MOLEKULARNE MECHANIZMY W CHOROBACH CYWILIZACYJNYCH I NOWE STRATEGIE TERAPEUTYCZNE". Webinar on-line odbędzie się 12 grudnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Dlaczego warto publikować w Acta Biochimica Polonica (ABP)?

Dlaczego warto publikować w Acta Biochimica Polonica (ABP)?

Od stycznia 2024 roku nastąpiła zmiana platformy wydawniczej Acta Biochimica Polonica na platformę firmy Frontiers Media SA, wydawcy recenzowanych, ogólnodostępnych czasopism naukowych. Pismo założone 66 lat temu, Acta Biochimica Polonica jest godnym zaufania czasopismem w dziedzinie biochemii!

więcej więcej