logo PTBIOCH

logo FEBS

Na wydziale Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego powstaje nowoczesne Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka, które mieścić się będzie w budynku przy ul. Narutowicza 17c w Szczecinie.

Jego całkowity koszt wynosi ok. 11 000 000 zł, z czego 6 803 889,75 zł stanowić będzie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Powołanie Centrum jest m.in. pokłosiem badań realizowanych przez zespół naukowców pod kierunkiem laureata nagrody Nobla Zachodniopomorskiego (2014) dra hab. Pawła Cięszczyka, prof. US.

W skład Centrum wchodzić będą kompletnie wyposażone laboratoria: genetyki, biochemii, fizjologii oraz kinezjologii i biomechaniki. Dzięki tej inwestycji WKFiPZ będzie jedną z pierwszych tego typu w Europie najnowocześniej wyposażonych jednostek naukowych prowadzących badania naukowe z zakresu kultury fizycznej, sportu i medycyny sportowej.

Niemierzalnym rezultatem realizacji tego projektu będzie dalszy rozwój takich dyscyplin, jak: medycyna, traumatologia, rehabilitacja czy geriatria.

Przewidywane zakończenie realizacji projektu oraz rozpoczęcie działalności badawczej planowane jest na przełom wiosny/lata 2015 r.

Źródło (oraz więcej informacji): Przegląd Uniwersytecki nr 4-6 / 2014 str. 82-83 (http://www.przeglad.usz.edu.pl/attachments/article/0/PU_czerwiec2014_internet.pdf)

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski (UŁ)

Zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski (UŁ)

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego związany z Uczelnią w latach 1954-2001, wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 17 lipca 2024 r. o godzinie 12:15...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

KONGRES FEBS W MEDIOLANIE: KONKURS ZDJĘĆ MIKROSKOPOWYCH

KONGRES FEBS W MEDIOLANIE: KONKURS ZDJĘĆ MIKROSKOPOWYCH

Z okazji 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na Kongresie w Mediolanie odbył się konkurs na najbardziej interesujące zdjęcia mikroskopowe. Zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym były eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Konkurs “The beauty...

więcej więcej