logo PTBIOCH

logo FEBS

1 kwietnia 2016 roku to nie był zwyczajny piątek dla Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Już po raz siódmy odbył się tam Konkurs Biochemiczny a wzięli w nim udział uczniowie ze szkół licealnych, głównie z województwa lubelskiego. Patronat merytoryczny nad Konkursem tradycyjnie objął Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, natomiast patronat honorowy Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Teresa Misiak, Lubelski Kurator Oświaty.

Do VII edycji Konkursu zgłosiło się 102 uczniów z 28 szkół licealnych, na podstawie wyników testu etapu szkolnego, który został przeprowadzony przez nauczycieli bezpośrednio w szkołach. Komisja oceniająca, składająca się z pracowników naukowych Zakładu Biochemii, na podstawie uzyskanych wyników wyłoniła laureatów VII edycji Konkursu Biochemicznego:

I miejsce – Paulina Danił, III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie

II miejsce – Adam Stępień, Zespół Szkół Nr 2 w Kraśniku

III miejsce – Adrianna Pływacz, III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie

I wyróżnienie – Wiktor Borkowski-Wrona, II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie

II wyróżnienie – Piotr Wilczopolski, ZSO, LO im. ONZ w Biłgoraju

III wyróżnienie – Katarzyna Wiejak, I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie

IV wyróżnienie – Piotr Mechowiec, IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie

 

Laureaci otrzymali cenne nagrody książkowe, osoby wyróżnione drobne upominki a szkoły wzięły udział w losowaniu biochemicznych upominków. Dziękujemy bardzo wszystkim sponsorem, którzy wsparli organizatorów Konkursu. Fundatorami nagród byli: Polskie Towarzystwo Biochemiczne, Sławomir Sosnowski - Marszałek Województwa Lubelskiego, Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Stowarzyszenie POSTIS w Lublinie, oraz firmy SIGMA-ALDRICH i Science Plast. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim sponsorom; dzięki nim mogliśmy nagrodzić laureatów ale także uczestników i szkoły.

Zgodnie z Uchwałą Senatu UMCS, od bieżącej edycji Konkursu laureaci (1-3 miejsce) są zwolnieni z postępowania rekrutacyjnego na kierunki Biologia i Biotechnologia Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. Konkurs Biochemiczny jest jedynym tego rodzaju konkursem organizowanym w Polsce i cieszy się zainteresowaniem zarówno uczniów jak i nauczycieli. Umożliwia on sprawdzenie wiedzy, co jest istotne dla uczniów niebawem decydujących o wyborze kierunku studiów. A dla nas, organizatorów, jest promocją Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

No i na koniec podziękowania. Przede wszystkim bardzo dziękuję uczniom i nauczycielom za przygotowanie do Konkursu. Podziękowania kieruję również do pracowników Zakładu Biochemii UMCS za ich pracę przed i w czasie Konkursu, do studentów doktorantów, oraz do studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Biochemików UMCS. W czasie oczekiwania na wyniki wygłosili oni wykłady a uczniowie i nauczyciele mogli się dowiedzieć „jak antybiotyki ratują życie”, „czy zapadł już wyrok na kofeinę” a także przekonać się o różnorodności stresu. Podziękowania kieruję także do Władz Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, które od tych kilku lat wspierają organizację Konkursu Biochemicznego. (Anna Jarosz-Wilkołazka – UMCS, PTBioch).

 

Dr hab. Anna Jarosz-Wilkołazka, Prof. UMCSAnna Wilkołazka
Lubelski Oddział PTBioch

Zdjęcia – Marta Ruminowicz-Stefaniuk

Fot. 1. Rozwiązywanie testów przez uczniów - Czy nie mogli wymyślec czegoś łatwiejszego?

Fot 1

Fot. 2. Rozwiązywanie testów przez uczniów

Fot 2

Fot. 3. Wyniki – Ciekawe ile punktów zdobyłem?

Fot 3

Fot. 4. Zwyciężczyni VII edycji Konkursu Biochemicznego - Paulina Danił z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie

Fot 4

 

Fot. 5. Logo Konkursu Biochemicznego:

Fot5

 

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski (UŁ)

Zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski (UŁ)

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego związany z Uczelnią w latach 1954-2001, wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 17 lipca 2024 r. o godzinie 12:15...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

KONGRES FEBS W MEDIOLANIE: KONKURS ZDJĘĆ MIKROSKOPOWYCH

KONGRES FEBS W MEDIOLANIE: KONKURS ZDJĘĆ MIKROSKOPOWYCH

Z okazji 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na Kongresie w Mediolanie odbył się konkurs na najbardziej interesujące zdjęcia mikroskopowe. Zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym były eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Konkurs “The beauty...

więcej więcej