logo PTBIOCH

logo FEBS

Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk, w towarzystwie dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. Renaty Przybylskiej otworzył 6 października wystawę "Piękne książki, piękne opowieści. Książka dziecięca". Wystawa prezentuje książki piękne pod względem edytorskim i literackim. Wśród eksponatów można oglądać książki wydane w XIX, XX i XXI wieku, a między nimi pozycje klasyczne doskonale znane i nieustające popularne, jak i utwory mało znane, zapomniane lub najnowsze, które łączą się w pewne tematy. Do najciekawszych należą książki dawne z Kolekcji Zbiorów Rzadkich Biblioteki Jagiellońskiej, jak również pierwodruki  - np. „Kaczka dziwaczka” z 1939 r.- oraz wydane w latach 30. ubiegłego wieku trzy książki z ilustracjami ze studia Walta Disneya, do których teksty pisali Irena Tuwim i Władysław Broniewski.

Na wystawie można zobaczyć różne wydania baśni z całego świata, przegląd edycji, przekładów i ilustracji do wybranych tytułów, np. zbiór różnych przekładów „Calineczki”, wiele ilustracji do „Alicji w krainie czarów”, książki posiadające wspólne inspiracje, utwory ukazujące krainy wyobraźni i istoty w nich żyjące, a także książki tworzące grupę nazwaną przez kurator „życie jest trudne i piękne”, a opowiadające o mrocznych sferach i trudnych zagadnieniach z życia najmłodszych.

Zgromadzone  na wystawie książki są zróżnicowane pod względem edytorskim - od klasycznych wydań offsetowych przez książki-akordeony czy tzw. pop-upy, po książki, które mogą być wykorzystywane w teatrze cieni.

Kuratorem ekspozycji jest dr Elżbieta Zarych z Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych WP UJ.

Wystawę można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej do 28 października.

Kuratorem ekspozycji jest dr Elżbieta Zarych z Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych WP UJ.

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium  kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Nagroda im. Jakuba Karola Parnasa 2024 przyznana!

Nagroda im. Jakuba Karola Parnasa 2024 przyznana!

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością informuje, że laureatami Nagrody im. Jakuba Karola Parnasa za rok 2024 zostali: Michał Brouze, Agnieszka Czarnocka-Cieciura, Olga Gewartowska, Monika Kusio-Kobiałka, Kamil Jachacy, Marcin Szpila, Bartosz Tarkowski, Jakub Gruchota,...

więcej więcej