logo PTBIOCH

logo FEBS

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego oferuje w serii ‘Świat nanotechnologii’ publikację p.t. Grafen. Otrzymywanie, charakterystyka, zastosowania autorstwa grupy naukowców: Andrzej Huczko, Agnieszka Dąbrowska, Magdalena Kurcz.

Z informacji Wydawnictwa wynika, iż jest to pierwsza publikacja książkowa w języku polskim o grafenie. Autorzy monografii przedstawiają w niej grafen na tle współczesnych badań nanotechnologicznych, historię jego odkrycia, metody otrzymywania (włącznie z grafenem komercyjnym), właściwości oraz aktualne i perspektywiczne zastosowania. W książce jeden z rozdziałów prezentuje wyniki coraz intensywniejszym badań innych materiałów dwuwymiarowych o morfologii warstwowej. Książka zawiera przegląd aktualnie zarejestrowanych patentów, których liczba w ostatnich latach bardzo się zwiększa.

Grafen odkryto przed dwunastu laty; jest to forma węgla, występująca w postaci dwuwymiarowych warstw zbudowanych z atomów tego pierwiastka i odznaczająca się niezwykłymi właściwościami fizykochemicznymi. Grafen uznano za materiał o nieograniczonej, patrząc perspektywicznie, możliwości zastosowań z uwagi na jego wyjątkowe właściwości elektronowe, optyczne i mechaniczne. Odkrywcy grafenu zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w 2010 roku.

Książka jest adresowana do szerokiej rzeszy odbiorców, tj.: studentów i pracowników naukowych ścisłych kierunków uniwersyteckich i politechnicznych, pracowników wszelkich naukowych instytutów naukowo-badawczych, co więcej producentów w dziedzinie elektroniki, optyki, inżynierii materiałowej, chemii i technologii chemicznej, a także osób zainteresowanych nowymi trendami w technice i inżynierii materiałowej. Bogata bibliografia - niemal 2000 pozycji - ułatwi osobom szczególnie zainteresowanym dotarcie do bardziej specjalistycznej wiedzy na temat grafenu. http://www.wuw.pl/

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium  kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Wybrano laureata Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Wybrano laureata Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

W dniu 18 czerwca odbyło się zdalne posiedzenie Komisji ds. nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck Sp. z o.o. za najlepszą pracę doktorską z biochemii im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024.

więcej więcej