logo PTBIOCH

logo FEBS

Z prawdziwym smutkiem i pochyloną głową zawiadamiamy, że w czwartek 29 grudnia br. zmarł profesor Aleksander Koj, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitny profesor nauk przyrodniczych, biolog i biochemik, współtwórca Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od wielu lat był członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, w roku 2008 społeczność biochemiczna w uznaniu Jego osiągnięć naukowych nadała Mu godność Członka Honorowego Towarzystwa. 

Profesor Aleksander Koj urodził się 26 lutego 1935 roku w Ganie na Opolszczyźnie. Studiował w Akademii Medycznej w Krakowie, a po ukończeniu studiów przez kilkanaście lat pracował w Katedrze Chemii Fizjologicznej swojej Alma Mater. Swoje życie naukowe związał z Instytutem Biologii Molekularnej UJ, który powstał na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia, a w 2002 roku przekształcił się w Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.Tam Profesor prowadził pionierskie badania nad białkami ostrej fazy i reakcją komórek na stan zapalny organizmu. Profesor był autorem około 200 artykułów doświadczalnych i przeglądowych poświęconych tej tematyce. Jest również współautorem dwóch znakomitych monografii książkowych The Acute Phase Response to Injury and Infection oraz Interleukin-6-type cytokines.

Za swoją pracę naukową został uhonorowany wieloma nagrodami. Do najważniejszych należą: Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (1996) oraz Nagroda Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (1998). Profesor Aleksander Koj otrzymał również tytuł doktora honoris causa trzech uniwersytetów amerykańskich: Cleveland State University (1999), University of Hartford (1995), University at Buffalo (1998), a także Uniwersytetu Jagiellońskiego przed siedmioma laty.

W chwili przejścia do Instytutu Biologii Molekularnej Profesor stał się także dydaktykiem. Przez dziesięciolecia prowadził doskonale przygotowane wykłady z biochemii, wzbudzając u studentów nieodmiennie podziw i szacunek. Sprawował opiekę nad blisko 60 magistrantami oraz wypromował 11 doktorów.

Profesor Aleksander Koj cieszył się ogromnym autorytetem w społeczności akademickiej. Dzięki temu był wybierany do pełnienia coraz to ważniejszych funkcji. W latach 1977-1981 kierował Instytutem Biologii Molekularnej UJ. W roku 1984 został prorektorem UJ do spraw kadry naukowej i badań, a następnie aż trzykrotnie w latach 1987-1990, 1993-1996 oraz 1996-1999 przewodził Uniwersytetowi Jagiellońskiemu jako rektor. Podczas sprawowania tego urzędu uparcie dążył do powstania III Kampusu. Założony cel osiągnął, osobiście położył kamień węgielny w miejscu budowy nowej siedziby wydziałów przyrodniczych, a budynki jednostek naukowych powstają sukcesywnie od roku 1999 do chwili obecnej.

W uznaniu zasług dla Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Aleksander Koj został odznaczony medalem Merentibus.

Ludziom, którym było dane pracować pod Jego kierunkiem, tym, którzy mieli honor i szczęście spotkać Go na swojej drodze Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i społeczność biochemiczna składa głębokie słowa współczucia. 

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim -

Wydarzenie w O/Łódzkim -

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " MOLEKULARNE MECHANIZMY W CHOROBACH CYWILIZACYJNYCH I NOWE STRATEGIE TERAPEUTYCZNE". Webinar on-line odbędzie się 12 grudnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Dlaczego warto publikować w Acta Biochimica Polonica (ABP)?

Dlaczego warto publikować w Acta Biochimica Polonica (ABP)?

Od stycznia 2024 roku nastąpiła zmiana platformy wydawniczej Acta Biochimica Polonica na platformę firmy Frontiers Media SA, wydawcy recenzowanych, ogólnodostępnych czasopism naukowych. Pismo założone 66 lat temu, Acta Biochimica Polonica jest godnym zaufania czasopismem w dziedzinie biochemii!

więcej więcej