logo PTBIOCH

logo FEBS

Nieobecna Pani Profesor Barbara Tudek!

W Warszawie, 1 marca b.r. zmarła po długiej chorobie Pani prof. dr hab. Barbara Tudek, naukowiec Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
Wspomnienie przejęłam ze strony Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Poznałam Panią Profesor wiele lat temu, jakże mądra, serdeczna i przyjemna Pani!
Zachowajmy Ją w naszej wdzięcznej pamięci!

Wybitny naukowiec i dydaktyk, a dla wielu z nas koleżanka, której niezwykła wola życia i pozytywne nastawienie do wszystkiego co ją otaczało czyniło świat odrobinę lepszym.

Celem jej życia było poznanie mechanizmów odpowiedzialnych za naprawę DNA. O badaniach naukowych które prowadziła niemal do ostatnich chwil życia pisała:

"Ostatnio naszym „naukowym oczkiem w głowie” jest proces peroksydacji lipidów, dlatego że większość jego produktów ma ogromne działanie plejotropowe. Zawsze było tak, że uważano iż wolne rodniki działają na DNA. Ale znacznie bardziej na działanie reaktywnych form tlenu narażone są białka. Może zatem dojść do rozregulowania całego metabolizmu komórki, np.: aktywacji różnych czynników transkrypcyjnych takich jak na przykład c-Jun (ang. c-Jun N-terminal kinase), który kieruje komórkę w stronę proliferacji. Dlatego my w swoich badaniach dużą uwagę poświęcamy temu, jak produkty peroksydacji lipidów wpływają na enzymy naprawy DNA."

Niestety nie było jej dane doprowadzić badań do końca. Pozostało puste miejsce na Sali Rady Wydziału i w sercach współpracowników.

Żegnaj Basiu,
współpracownicy i przyjaciele z Wydziału Biologii UW

prof Barbara Tudek 1

 

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Lubelskim

Wydarzenie w O/Lubelskim

Lubelski Oddział PTBioch od ponad 15 lat jest współorganizatorem Konkursu Biochemicznego,w którym biorą udział uczniowie ze szkół średnich. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku i była edycją lokalną, natomiast od 2017 roku Konkurs ma zasięg ogólnopolski i biorą w nim udział uczniowie z całej Polski....

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Czy biologia molekularna może inspirować artystów sztuk wizualnych?

Czy biologia molekularna może inspirować artystów sztuk wizualnych?

W najnowszym numerze czasopisma Postępy Biochemii (1/2025), wydawanego przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, ukazał się artykuł pt. „Czy biologia molekularna może inspirować artystów sztuk wizualnych?”, poświęcony niezwykłemu połączeniu świata nauki i sztuki.

więcej więcej