logo PTBIOCH

logo FEBS

 

W dniach od 17 listopada do 19 listopada 2020 r. odbyło się Sympozjum, rozpoczynające . Sympozjum zostało zorganizowane przez Instytut Nenckiego PAN, Fundację Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych, Nencki Art Collection oraz Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Partnerem tego wydarzenia było także Polskie Towarzystwo Biochemiczne.
Wykładów, które odbywały się online na platformie ZOOM WEBINAR, wysłuchało blisko 300 osób. Naukowcy z Instytutu Biologii i Biotechnologii, Instytutu Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytutu Nenckiego PAN, SGGW z Warszawy, Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN z Poznania oraz NASA, zaprezentowali podstawowe zjawiska towarzyszące powstaniu życia we wszechświecie. W czasie Sympozjum przedstawiono również koncepcje filozoficzne odnoszące się do zjawiska powstania życia.
Projekt Art & Science 4th "Sztuka Powstania Życia" odwołuje się do estetyki fundamentalnych zjawisk biologicznych występujących w zjawisku powstania życia.
Uczestnikami projektu są także artyści m.in. Kamila Bednarska, Patrycja Longawa, Antoni Nikiel, Marek Adam Olszyński, Mirosław Pawłowski, Magdalena Uchman, Piotr Woroniec Jr. Prace artystyczne powstałe w ramach projektu 4th Art & Science "Sztuka Powstania Życia" będą prezentowane podczas licznych wystaw organizowanych od wiosny 2021 roku w galeriach w Polsce i za granicą. Planowana jest także publikacja książki opisującej efekty projektu. Wystawa w Instytucie Nenckiego PAN odbędzie się w grudniu 2021 roku.

IMG 2774

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski (UŁ)

Zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski (UŁ)

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego związany z Uczelnią w latach 1954-2001, wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 17 lipca 2024 r. o godzinie 12:15...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

KONGRES FEBS W MEDIOLANIE: KONKURS ZDJĘĆ MIKROSKOPOWYCH

KONGRES FEBS W MEDIOLANIE: KONKURS ZDJĘĆ MIKROSKOPOWYCH

Z okazji 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na Kongresie w Mediolanie odbył się konkurs na najbardziej interesujące zdjęcia mikroskopowe. Zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym były eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Konkurs “The beauty...

więcej więcej