logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Polskie Towarzystwo Biochemiczne informuje o zakończeniu kierowania Sekcją Kwasów Nukleinowych przez Profesora Jana Barciszewskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Profesor Jan Barciszewski pełnił funkcję kierownika Sekcji Kwasów Nukleinowych przez kilkanaście lat. Jego zaangażowanie, wiedza i wkład w rozwój tej sekcji były niezwykle istotne dla polskiej społeczności naukowej zajmującej się biochemią i biologią molekularną.

Ponawiamy prośbę o przesyłanie kandydatur do nagrody im. Witolda Drabikowskiego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck za najlepszą pracę doktorską z biochemii wykonaną w polskiej instytucji badawczej, na podstawie której przyznanie stopnia doktora przez właściwą radę naukową nastąpiło w 2023 roku. 

Termin nadsyłania zgłoszeń, decyzją Prezydium Zarządu Głównego PTBioch, został przedłużony do 31 marca 2024r.

FEBS Booster Fund W 60. rocznicę powstania FEBS, w 2024 roku, po raz pierwszy został otwarty program: Fundusz FEBS Booster Fund, mający na celu pomóc naukowcom akademickim rozpoczynającym karierę zawodową. Granty te skierowane są do młodych, niezależnych badaczy, posiadających stanowisko naukowe (tj. stanowisko adiunkta lub równoważne) w rozwijaniu własnych niezależnych badań poprzez przyznanie im jednorazowego grantu w wysokości 25 000 euro ...

Dnia 1 marca bieżącego roku odbyło się spotkanie Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, które miało miejsce na platformie ZOOM. W trakcie tej sesji omawiano różne kwestie, między innymi przygotowania do uroczystości obchodów 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) oraz planowaną aktywność Polskiego Towarzystwa Biochemicznego podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie.

W bieżącym roku Federacja Europejskich Towarzystw Biochemicznych (Federation of European Biochemical Societies, FEBS) obchodzi 60tą rocznicę swojego powstania.

Informujemy, że od roku 2024 nastąpiła zmiana platformy wydawniczej Acta Biochimica Polonica na platformę firmy Frontiers Media SA, wydawcy recenzowanych, ogólnodostępnych czasopism naukowych: https://www.frontierspartnerships.org/journals/acta-biochimica-polonica

W dniu 15 lutego br. na zebraniu Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego wybrano nowe władze Sekcji Starzenia i Śmierci Komórki. Dr hab. Grażyna Mosieniak i dr hab. Anna Bielak-Żmijewska, profesor Instytutu Nenckiego PAN zostały powołane na Przewodniczące Sekcji Starzenia i Śmierci Komórki, obejmując tę funkcję po prof. dr hab. Ewie Sikorze.

Przypominamy, że składki członkowskie za rok bieżący należy opłacić do 31 marca.

Wysokość składek roku 2024:

  • pełna - 100 zł
  • ulgowa - 50 zł
  • małżeńska - 150 zł

Do skorzystania ze składek ulgowych uprawnieni są: studenci, doktoranci oraz emeryci zainteresowani prenumeratą Postępów Biochemii. Zwracamy się również z uprzejmą prośbą o uregulowanie składek zaległych. Składki należy wpłacać przelewem na konto: 81 1240 6003 1111 0000 4947 2703

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs dwustronny DAINA 3 na polsko-litewskie projekty badawcze. Konkurs jest organizowany przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) oraz Litewską Radę Naukową (Research Council of Lithuania, RCL). Dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronie: https://www.ncn.gov.pl/ogloszenia/konkursy/daina3

W dalszej części artykułu więcej informacji na temat konkursu:

W dniu 15 lutego br. odbyło się na platformie ZOOM spotkanie Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. W trakcie spotkania omówiono m.in. przygotowania do Kongresu PTBioch BIO2025 w Poznaniu oraz udział PTBioch w Kongresie FEBS 2024 w Mediolanie.

W dniu 2 lutego br. na platformie ZOOM odbyło się zebranie Rady Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS Council).

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I "

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I ". Webinar on-line odbędzie się 11 kwietnia 2024 r., o godz. 12:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

SEKCJA KWASÓW NUKLEINOWYCH

SEKCJA KWASÓW NUKLEINOWYCH

Polskie Towarzystwo Biochemiczne informuje o zakończeniu kierowania Sekcją Kwasów Nukleinowych przez Profesora Jana Barciszewskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Profesor Jan Barciszewski pełnił funkcję kierownika Sekcji Kwasów Nukleinowych przez kilkanaście lat. Jego...

więcej więcej