logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Prześlij swoje zdjęcia na wystawę obrazów biologicznych z okazji 60tej rocznicy istnienia FEBS! Uczestnicy Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie będą mieli również okazję zagłosować na najlepsze prace w konkursie: “The beauty behind biological sciences”

W imieniu Komitetu Organizacyjnego programu Biomolecular Horizons 2024: Discover, Create, Innovate z przyjemnością zapraszamy badaczy rozpoczynających karierę do udziału w programie Young Scientist Program (YSP2024), który odbędzie się w Macedon Ranges w Australii od piątku 20 do niedzieli 22 września 2024 r. https://www.bmh2024.com

16 stycznia minęła 140. rocznica urodzin wybitnego polskiego chemika Jakuba Karola Parnasa  – pioniera polskiej biochemii, twórcy lwowskiej szkoły biochemicznej. Polskie Towarzystwo Biochemiczne planuje uczcić tę rocznicę w szczególny sposób, cyklem okolicznościowych publikacji.

Zapraszamy na wernisaż wystawy Projektu 5th ART & SCIENCE „Sztuka Apoptozy”.
Projekt jest współorganizowany przez Instytut Nenckiego PAN oraz Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Partnerem projektu jest Polskie Towarzystwo Biochemiczne. Wernisaż odbędzie się 4 grudnia 2023 roku (poniedziałek) o godzinie 15:15 w Sali Wystawowej C

Szanowni Państwo,

miło nam poinformować, że Dr Guillem Ylla, kierownik Pracowni Bioinformatyki i Biologii Genomu na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał prestiżową nagrodę „FEBS Excellence Award”.

Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, które odbyło się w Szczecinie w czasie Kongresu BIO2023, podjęło uchwałę o nadaniu prof. Rotyslavowi Stoice tytułu Członka Honorowego.

W czasie Kongresu BIO 2023 w Szczecinie Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego podjęło uchwałę o nadaniu prof. Andrzejowi Legockiemu tytułu Członka Honorowego. Uchwała jest wyrazem docenienia ogromnego zaangażowania prof. Andrzeja Legockiego w działalność Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

W trakcie Kongresu BIO2023 przyznano Nagrodę im. Włodzimierza Mozolowskiego. Intencją Nagrody jest wyróżnienie młodych biochemików za szczególnie dobre i interesujące przedstawienie wartościowych prac biochemicznych na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

Podczas V Kongresu BIO2023, w dniu 13 września br., prof. dr hab. Marcin Nowotny (Warszawa) wygłosił Wykład Parnasowski, który rozpoczął tegoroczne spotkanie biochemików w Szczecinie. Decyzją kapituły Nagrody im. J. K. Parnasa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, kierowanej przez prof. Andrzeja Legockiego, nagrodę za rok 2022 otrzymali autorzy publikacji, której wiodącym autorem jest prof. dr hab. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Kilka miesięcy temu Fundacja Zakłady Kórnickie wydała książkę pt.„W życiu trzeba się czymś zająć – o życiu, nauce, sztuce…”
która jest zapisem wielotygodniowych rozmów profesora Andrzeja  Legockiego z dr Edytą Bątkiewicz-Szymanowską.


W przedmowie do książki prof. Tomasz Jasiński, Dyrektor Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk napisał: 
„Książkę polecam z tym większym przekonaniem, że po wielu staraniach, nieustających namowach udało się przekonać 
pana profesora Legockiego do tej rozmowy, która w wielu miejscach nabiera charakteru osobistych wyznań”.

W związku z niemożliwością implementacji platformy SORGA do obsługi bazy danych członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, system ten przestaje funkcjonować.

Od dnia 10 sierpnia 2023 rejestracja nowych członków odbywa się zgodnie z poniższą procedurą:

  • Aby zapisać się do Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, prosimy o pobranie odpowiedniej deklaracji członkowskiej w formie pdf ze strony www.ptbioch.edu.pl/Członkowie
  • Wybraną deklarację Członka Zwyczajnego lub Członka Nadzwyczajnego, należy zapisać i wypełnić, a następnie wydrukować i podpisać. W przypadku Członków zwyczajnych niezbędne są również podpisy dwóch członków wprowadzających, którzy są aktywnymi członkami PTBioch (mają opłacone bieżące składki członkowskie)
  • W kolejnym kroku należy wysłać skan deklaracji na adres mailowy Biura PTBioch: biuro@ptbioch.edu.pl Oryginał deklaracji należy zachować.

Aktualizację danych osobowych należy zgłaszać drogą mailową na adres: biuro@ptbioch.edu.pl

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I "

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I ". Webinar on-line odbędzie się 11 kwietnia 2024 r., o godz. 12:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

SEKCJA KWASÓW NUKLEINOWYCH

SEKCJA KWASÓW NUKLEINOWYCH

Polskie Towarzystwo Biochemiczne informuje o zakończeniu kierowania Sekcją Kwasów Nukleinowych przez Profesora Jana Barciszewskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Profesor Jan Barciszewski pełnił funkcję kierownika Sekcji Kwasów Nukleinowych przez kilkanaście lat. Jego...

więcej więcej