logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Z okazji 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na Kongresie w Mediolanie odbył się konkurs na najbardziej interesujące zdjęcia mikroskopowe. Zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym były eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Konkurs “The beauty behind biological sciences” był organizowany przez FEBS we współpracy z Polskim Towarzystwem Biochemicznym i Włoskim Towarzystwem Biochemii i Biologii Molekularnej. Plakat konkursowy zaprojektował prof. Mirosław Pawłowski. Nagrody zostały przyznane po głosowaniu uczestników Kongresu FEBS w Mediolanie. W Konkursie zwyciężyła praca (poniżej) dr Román Martí Díaz (na zdjęciu w środku), pracownika naukowego na Uniwersytecie w Murcji w Hiszpanii. Nagrodę wręczał m.in. prof. Piotr Laidler, członek Komitetu Wykonawczego FEBS.

Zapraszamy do przesyłania fotografii wykonanych przy użyciu narzędzi bio-obrazowania (mikroskopia każdego rodzaju) w trakcie pracy naukowej. Najlepsze zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym będą eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Jury wybierze dziesięć obrazów do pokazania podczas Kongresu, bazując na znaczeniu naukowym, oryginalności oraz artystycznym wrażeniu. Spośród tych dziesięciu, pięć nagród zostanie przyznanych po głosowaniu uczestników Kongresu FEBS w Mediolanie.

W dniu 15 maja br. odbyło się zebranie na platformie ZOOM Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (PTBioch). Jolanta Jura omówiła bieżące działania niedawno powołanej w PTBioch Sekcji Młodych Naukowców „FEBS Polish Junior Section”.  Adam Szewczyk oraz Piotr Laidler przedstawili planowane działania władz PTBioch w związku ze zbliżającym się spotkaniem Rady Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS Council) w Mediolanie. Poruszono także kwestie organizacyjne Sekretariatu PTBioch. W Zebraniu uczestniczyli członkowie Prezydium: Adam Szewczyk, Piotr Laidler, Jolanta Jura, Elżbieta Rębas, Paweł Pomorski oraz Kierowniczka Biura PTbioch Ewa Jaworska. Zapraszamy do obserwowania serwisów społecznościowych PTBioch Facebook oraz X (Twitter). Zapraszamy także na serwis Facebook Acta Biochimica Polonica.

W maju br. mija 12 rocznica pożegnania prof. Anny Wojtczak. Profesor Anna Wojtczak była związana z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego od czasu studiów na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1954 r., gdy Instytut przeniósł się do Warszawy, powróciła razem z innymi pracownikami do stolicy.

W Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie w dniu 19 kwietnia 2024 roku dobyło się posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Prezes Towarzystwa Adam Szewczyk podsumował działalności PTBioch w roku 2023 oraz przedstawił plany na rok 2024. Informacje o bieżących działaniach władz Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) przedstawił wiceprezes Piotr Laidler. Zarząd Główny zatwierdził sprawozdanie finansowe za rok 2023 i preliminarz na rok 2024 zreferowany przez Skarbnika Elżbietę Rębas.

W dniu 11 kwietnia 2024 roku odbyło się spotkanie zoom Przewodniczących Sekcji Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z Prezesem PTBioch Adamem Szewczykiem, wiceprezesem Piotrem Laidlerem oraz Sekretarzem Pawłem Pomorskim. Głównym celem działania sekcji PTBioch jest tzw. networking w obrębie określonej tematyki badawczej. W spotkaniu uczestniczyli: 

W dniu 15 lutego br. odbyło się na platformie ZOOM spotkanie Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. W trakcie spotkania omówiono m.in. przygotowania do Kongresu PTBioch BIO2025 w Poznaniu oraz udział PTBioch w Kongresie FEBS 2024 w Mediolanie.

W dniach od 4 grudnia 2023 roku do 11 stycznia 2024 roku w Instytucie Nenckiego PAN odbywała się wystawa „Sztuka Apoptozy”, która była częścią piątego projektu Art & Science. Partnerem projektu było Polskie Towarzystwo Biochemiczne.

Dnia 14 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku zebranie Prezydium Zarządu Głównego.

W czasie Kongresu BIO2023 Szczecinie, w dniu 15 września br. prof. Graziella Pellegrini (University of Modena e Reggio Emilia, Modena) wygłosiła wykład pt. „Stem cells properties for clinical application: what is needed?”. Prof. Graziella Pellegrini jest współtwórczynią nowatorskiej metody leczenia uszkodzenia rogówki z wykorzystaniem rąbkowych komórek macierzystych oraz terapii genowej pęcherzowego oddzielania się naskórka.

W trakcie Kongresu BIO2023 przyznano Nagrodę im. Włodzimierza Mozolowskiego. Intencją Nagrody jest wyróżnienie młodych biochemików za szczególnie dobre i interesujące przedstawienie wartościowych prac biochemicznych na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium  kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością ogłasza, że laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024 została dr Elżbieta Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Nagroda, przyznawana we współpracy z firmą Merck Sp. z o.o., jest wyróżnieniem dla najlepszej rozprawy...

więcej więcej