W dniach 13-16 września br. odbył się w Szczecinie 5-ty Kongres BIO2023, który jednocześnie był 52-gim spotkaniem członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (PTBioch). Kongres był organizowany przez Oddział Szczeciński PTBioch kierowany przez prof. Barbarę Dołęgowską. Wykład Parnasa, inaugurujący Kongres, wygłosił prof. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (Warszawa). W Kongresie wzięło udział 254 uczestników, w tym 82 młodych naukowców. Odbyło się 68 wykładów, przedstawiono 44 doniesienia ustne i 127 prezentacji posterowych.
Zapraszamy do lektury publikacji napisanej przez prof. Macieja Nałęcza, członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego:
https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/ article/view/2931
Profesor Leszek Kuźnicki zmarł 3 lutego 2023 r. w Warszawie w wieku 94 lat. Był wybitnym uczonym i wychowawcą wielu pokoleń przyrodników w Polsce, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i prezesem tej instytucji w latach 1993–1998. Profesor Kuźnicki był także znakomitym organizatorem i popularyzatorem nauki, a jego działalność odcisnęła piętno na rozwoju całej nauki w Polsce w końcu ubiegłego wieku, a zwłaszcza w dobie przemian polityczno-społecznych po upadku komunizmu.
W dniu 20 lipca br. o godzinie 19:00 w Galerii BWA w Rzeszowie odbył się wernisaż pierwszej wystawy projektu Art & Science „Sztuka Apoptozy – Art of Apoptosis”. Partnerem projektu jest Polskie Towarzystwo Biochemiczne.
Czytaj więcej: Wernisaż wystawy ART & SCIENCE „Sztuka Apoptozy”
Z przyjemnością zawiadamiamy, że decyzją kapituły Nagrody im. J. K. Parnasa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego nagrodę za rok 2022 otrzymują autorzy publikacji, której wiodącym autorem jest prof. dr hab. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
W dniach od 7 do 12 lipca odbył się czterdziesty siódmy Kongres Federacja Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) w Tours (Francja).
W Dniach 5-6 maja tego roku odbyło się 7 już spotkanie Ambasadorów Edukacyjnych FEBS.
Czytaj więcej: Spotkanie Ambasadorów Edukacyjnych FEBS w Wilnie
Polskie Towarzystwo Biochemiczne jest partnerem 5-tej edycji międzynarodowego projektu Art & Science” Sztuka Apoptozy „. 11 maja 2023 r. w przeworskim ratuszu odbyła się konferencja Przeworskie Spotkania Artystyczno-Naukowe „Interakcje sztuk wizualnych i nauk biologicznych”. Celem konferencji było podjęcie interdyscyplinarnej dyskusji między naukowcami, biologami oraz artystami sztuk wizualnych i próba zdefiniowania możliwości intelektualnych interakcji między tymi środowiskami.
Prof. dr. hab. Wojciecha Antoniego Turskiego, odszedł po krótkiej, chorobie dn. 06.05.2023 w wieku 85 lat.
W dniu 21 kwietnia 2023 roku odbyło się na internetowej platformie ZOOM Sympozjum naukowo-artystyczne, które inauguruje piąty projekt Art & Science „Sztuka Apoptozy – Art of Apoptosis”. Partnerem projektu jest Polskie Towarzystwo Biochemiczne. Sympozjum, na które zarejestrowało się 379 osób, było adresowane do zaproszonych do projektu artystów, ale także pracowników, doktorantów i studentów uczelni artystycznych w Polsce. Sympozjum było także otwarte dla szerokiej publiczności, zainteresowanej współczesną sztuką wizualną.
Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...
Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością ogłasza, że laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024 została dr Elżbieta Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Nagroda, przyznawana we współpracy z firmą Merck Sp. z o.o., jest wyróżnieniem dla najlepszej rozprawy...