Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN rozpoczął swoją działalność w 1918 roku i jest obecnie jednym z największych nie-uniwersyteckich centrów badań biologicznych Polsce. Rok 2018 jest więc specjalną datą w historii instytutu: obchodzimy 100-lecie powołania Instytutu Nenckiego!
21 grudnia br. zmarł niespodziewanie prof. Włodzimierz Krzyżosiak, jeden z naszych najwybitniejszych współczesnych biochemików.
Członkom i sympatykom Polskiego Towarzystwa Biochemicznego oraz zaprzyjaźnionym organizacjom naukowym życzenia pięknych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, szczęśliwego i ze wszech miar pozytywnego roku 2018,
składa
Zarząd Główny
W dniu 26 października 2017, przyjmowaliśmy gości z Białoruskiego Towarzystwa Biochemików i Biologów Molekularnych. Nowo powołane Towarzystwo reprezentowali prof. prof. Lilia Nadolnik, Prezes oraz Andrey Moiseenok, oboje z Instytutu Biochemii Białoruskiej Akademii Nauk w Grodnie. Robocza wizyta była poświęcona przygotowaniom do trójstronnej konferencji jakie Białoruskie, Litewskie i Polskie Towarzystwa Biochemiczne planują zorganizować z okazji 250 rocznicy urodzin Jędrzeja śniadeckiego.
Prof. Mieczysław Chorąży w dniu 3 maja 2017 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego. Działo się to podczas uroczystości w Zamku Królewskim z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dekoracji dokonał Prezydent RP Andrzej Duda.
Czytaj więcej: Prof. MIECZYSŁAW RAJMUND CHORĄŻY UHONOROWANY ORDEREM ORŁA BIAŁEGO
Z żalem informujemy, że 30 kwietnia br. zmarł prof. dr hab. Mariusz Maciej Ojcomił Żydowo, sCzłonek Honorowy Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, student z indeksem nr 1 i absolwent Akademii Lekarskiej w Gdańsku (ALG), emerytowany kierownik Katedry i Zakładu Biochemii GUMed (kiedyś AMG), pierwszy, wybrany w demokratycznych wyborach, rektor AMG w latach 1981-1982, doktor honoris causa AMG, członek Polskiej Akademii Umiejętności (PAU), przewodniczący oddziału gdańskiego PTBioch (1962-1968), wiceprzewodniczący Komisji Biochemii i Biofizyki PAN (1976-1980), członek Komisji Nauk Fizjologicznych PAN, laureat Nagrody Naukowej im. Heweliusza z 1998 r., wyróżniony Medalem Księcia Mściwoja II, uhonorowany tytułem Medicus Nobilis.
Profesor Ryszard Jerzy Gryglewski – wybitny uczony, światowej sławy farmakolog - został odznaczony w czwartek, 26 stycznia b.r. Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP – Andrzeja Dudę.
Czytaj więcej: ORDER ORŁA BIAŁEGO DLA PROFESORA RYSZARDA JERZEGO GRYGLEWSKIEGO
Szanowna Pani, Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy Państwa oraz współpracowników i doktorantów do wzięcia udziału w 6. edycji międzynarodowej konferencji interdyscyplinarnej "Biomolecules & Nanostructures", która odbędzie się 10-14 maja 2017 r. w Podlesicach na Wyżynie Jurajskiej http://www.nanofun.edu.pl/bionano6/
Z ogromnym żalem i w zadumie, zawiadamiamy że w Olsztynie, w dniu 31 grudnia 2016 roku zmarł prof. dr hab. Henryk Kostyra.
Lubelski Oddział PTBioch od ponad 15 lat jest współorganizatorem Konkursu Biochemicznego,w którym biorą udział uczniowie ze szkół średnich. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku i była edycją lokalną, natomiast od 2017 roku Konkurs ma zasięg ogólnopolski i biorą w nim udział uczniowie z całej Polski....
Czy biologia molekularna może inspirować artystów sztuk wizualnych?
W najnowszym numerze czasopisma Postępy Biochemii (1/2025), wydawanego przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, ukazał się artykuł pt. „Czy biologia molekularna może inspirować artystów sztuk wizualnych?”, poświęcony niezwykłemu połączeniu świata nauki i sztuki.