Na posiedzeniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego w dniu 19-go kwietnia 2024 r powołano Sekcję Młodych Naukowców (Junior Section FEBS), która będzie działać w ramach Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS).
Dr hab. n. med. Jacek Drobnik (profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Patofizjologii i Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej) został nowym Przewodniczącym Sekcji Tkanki Łącznej Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jacek Drobnik jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. Odbył staże naukowe na Uniwersytecie im. Otto von Guericke w Magdeburgu, Kagawa Medical School -Japonia oraz w Centrum Biofizyki Molekularnej w Orleanie (CNRS).
Dr hab. Tomasz Kolanowski został wybrany nowym Przewodniczącym Sekcji Biotechnologii Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. W ramach samodzielnej grupy badawczej ds. Zaawansowanych Modeli Tkankowych Instytutu Genetyki Człowieka PAN, zajmuje się tematami związanymi z inżynierią tkankową oraz biologią komórek macierzystych. Studiował Biotechnologię (UP Poznań, 2010) oraz Bioinformatykę (UAM Poznań, 2010).
Dr Paweł Link-Lenczowski został wybranym nowym Przewodniczącym Sekcji Glikokoniugantów Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Dr Link-Lenczowski jest adiunktem w Zakładzie Fizjologii Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od roku 2024 kieruje Laboratorium Glikomiki w Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem (CDT-CARD) CMUJ.
Nowym przewodniczącym Sekcji Kwasów Nukleinowych w ramach Polskiego Towarzystwa Biochemicznego został dr hab. Zbigniew Warkocki z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Zbigniew Warkocki specjalizuje się w badaniach procesów metabolizmu RNA. Projekt doktorski wykonywał w Instytucie im. Maxa Plancka Chemii Biofizycznej w Getyndze pod kierownictwem prof. Reinharda Lührmanna, badając składanie mRNA (splicing) poprzez biochemiczne i strukturalne analizy makromolekularnego kompleksu białkowo-RNA spliceosomu.
Czytaj więcej: NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI KWASÓW NUKLEINOWYCH
Nową przewodniczącą Sekcji Molekularnych Mechanizmów Ruchliwości w ramach Polskiego Towarzystwa Biochemicznego została prof. dr hab. Joanna Moraczewska. Profesor Joanna Moraczewska specjalizuje się w biochemii białek odpowiedzialnych za procesy ruchliwości komórkowej. Jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Karierę naukową rozpoczęła w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego, gdzie pod kierunkiem Prof. Hanny Strzeleckiej-Gołaszewskiej prowadziła badania nad funkcjonalnymi zmianami strukturalnymi w aktynie.
Czytaj więcej: NOWA PRZEWODNICZĄCA SEKCJI MOLEKULARNE MECHANIZMY RUCHLIWOŚCI
Zapraszamy do przesyłania fotografii wykonanych przy użyciu narzędzi bio-obrazowania (mikroskopia każdego rodzaju) w trakcie pracy naukowej. Najlepsze zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym będą eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Jury wybierze dziesięć obrazów do pokazania podczas Kongresu, bazując na znaczeniu naukowym, oryginalności oraz artystycznym wrażeniu. Spośród tych dziesięciu, pięć nagród zostanie przyznanych po głosowaniu uczestników Kongresu FEBS w Mediolanie.
Dr Ewa Piotrowska została powołana przez Prezydium ZG Polskie Towarzystwo Biochemiczne na Przewodniczącą Sekcji Dydaktyki Biochemii. Dr Ewa Piotrowska jest adiunktem w Katedrze Biologii Molekularnej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Od stycznia 2024 roku nastąpiła zmiana platformy wydawniczej Acta Biochimica Polonica na platformę firmy Frontiers Media SA, wydawcy recenzowanych, ogólnodostępnych czasopism naukowych. Pismo założone 66 lat temu, Acta Biochimica Polonica jest godnym zaufania czasopismem w dziedzinie biochemii!
Czytaj więcej: Zmiana platformy wydawniczej Acta Biochimica Polonica
Polskie Towarzystwo Biochemiczne informuje o zakończeniu kierowania Sekcją Kwasów Nukleinowych przez Profesora Jana Barciszewskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.
Profesor Jan Barciszewski pełnił funkcję kierownika Sekcji Kwasów Nukleinowych przez kilkanaście lat. Jego zaangażowanie, wiedza i wkład w rozwój tej sekcji były niezwykle istotne dla polskiej społeczności naukowej zajmującej się biochemią i biologią molekularną.
Ponawiamy prośbę o przesyłanie kandydatur do nagrody im. Witolda Drabikowskiego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck za najlepszą pracę doktorską z biochemii wykonaną w polskiej instytucji badawczej, na podstawie której przyznanie stopnia doktora przez właściwą radę naukową nastąpiło w 2023 roku.
Termin nadsyłania zgłoszeń, decyzją Prezydium Zarządu Głównego PTBioch, został przedłużony do 31 marca 2024r.
Czytaj więcej: Przedłużony termin nadsyłania zgłoszeń do nagrody im. Witolda Drabikowskiego
Pani Prof. dr hab.med. Maria Jastrzębska zmarła 2 stycznia 2025.
Ze smutkiem i żalem zawiadamiamy o śmierci Pani Prof. dr hab. med. Marii Jastrzębskiej (08.09.1949 – 02.01.2025), kierującej Zakładem Analityki Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie! Pani Profesor była absolwentką, z roku 1972, Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu...
ODSZEDŁ PROFESOR FEDERICO MAYOR ZARAGOZA
19 grudnia 2024 roku, w wieku 90 lat, zmarł w Madrycie Profesor Federico Mayor Zaragoza, hiszpański biochemik, światowej renomy naukowiec, polityk i dyplomata, były Minister Edukacji i Nauki Królestwa Hiszpanii, który w latach 1987-1999 kierował pracami UNESCO jako Dyrektor Generalny tej...