logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Zarząd Główny powołał Komisję ds. Nagdrody im. W. Drabikowskiego na nową kadencję 2023-2025 w składzie:

Przewodnicząca - Prof. dr hab. Joanna Moraczewska – Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;

Prof. dr hab. Marcin Czerwiński – Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN Wrocław;

Prof. dr hab. Anna Filipek – Instytut Biologii Doświadczalnej PAN, Warszawa;

Prof. dr hab. Katarzyna Nałecz – Instytut Biologii Doświadczalnej PAN, Warszawa;

Prof. dr hab. Barbara Nawrot – Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Łódź;

Prof. dr hab. Dariusz Rakus – Uniwersytet Wrocławski;

Prof. dr hab. Błażej Rubiś – Uniwersytet Medyczny w Poznaniu;

Przypominamy o nadsyłaniu zgłoszeń do nagrody, termin do 1 marca 2023, więcej informacji w zakładce NAGRODY I STYPENDIA/ W.Drabikowskiego

 

28 lutego obchodzimy Dzień Chorób Rzadkich. W tym roku po raz piąty Instytut  Biochemii i Biofizyki PAN organizuje z tej okazji sympozjum naukowe. Dyrekcja Instytutu oraz Komitet Organizacyjny zaprasza do udziału w sympozjum w dniu 28 lutego o godzinie 12:00. Konferencja odbędzie się online....

"Nowe Oblicza Biochemii 2021 - 2022"

Mamy przyjemność zawiadomić, że prof. dr hab. Jerzy Duszyński, wieloletni członek PTBioch, były Przewodniczący Oddziału Warszawskiego i delegat PTBioch do komisji Science and Society FEBS, został wybrany Prezesem Polskiej Akademii Nauk.

Gratulujemy, Panie Prezesie

 jurek

Polskie Towarzystwo Biochemiczne zaprasza do czynnego udziału w konferencjach naukowych, seminariach i warsztatach edukacyjnych, organizowanych w 2015 roku przez Oddziały PTBioch, jednostki uczelniane, instytuty PAN oraz jednostki badawczo-naukowe, dotyczące wspólnego nurtu tematycznego: "Fascynujący świat biochemii i współczesnych nauk o  życiu"

Polskie Towarzystwo Biochemiczne informuje o zakończeniu kierowania Sekcją Biotechnologii przez Profesora Tomasza Twardowskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Dziękujemy Profesorowi Tomaszowi Twardowskiemu za jego zaangażowanie, profesjonalizm oraz wkład w rozwój sekcji Biotechnologii w Polskim Towarzystwie Biochemicznym dla polskiej społeczności naukowej.

W dniu 15 lutego br. odbyło się na platformie ZOOM spotkanie Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. W trakcie spotkania omówiono m.in. przygotowania do Kongresu PTBioch BIO2025 w Poznaniu oraz udział PTBioch w Kongresie FEBS 2024 w Mediolanie.

W dniach od 4 grudnia 2023 roku do 11 stycznia 2024 roku w Instytucie Nenckiego PAN odbywała się wystawa „Sztuka Apoptozy”, która była częścią piątego projektu Art & Science. Partnerem projektu było Polskie Towarzystwo Biochemiczne.

Dnia 14 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku zebranie Prezydium Zarządu Głównego.

W czasie Kongresu BIO2023 Szczecinie, w dniu 15 września br. prof. Graziella Pellegrini (University of Modena e Reggio Emilia, Modena) wygłosiła wykład pt. „Stem cells properties for clinical application: what is needed?”. Prof. Graziella Pellegrini jest współtwórczynią nowatorskiej metody leczenia uszkodzenia rogówki z wykorzystaniem rąbkowych komórek macierzystych oraz terapii genowej pęcherzowego oddzielania się naskórka.

W dniach 13-16 września br. odbył się w Szczecinie 5-ty Kongres BIO2023, który jednocześnie był 52-gim spotkaniem członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (PTBioch). Kongres był organizowany przez Oddział Szczeciński PTBioch kierowany przez prof. Barbarę Dołęgowską. Wykład Parnasa, inaugurujący Kongres, wygłosił prof. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (Warszawa). W Kongresie wzięło udział 254 uczestników, w tym 82 młodych naukowców. Odbyło się 68 wykładów, przedstawiono 44 doniesienia ustne i 127 prezentacji posterowych.

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II " - Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00.

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II ". Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

Dr hab. n. med. Jacek Drobnik (profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Patofizjologii i Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej) został nowym Przewodniczącym Sekcji Tkanki Łącznej Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jacek Drobnik jest absolwentem Wydziału Lekarskiego...

więcej więcej