logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Polskie Towarzystwo Biochemiczne z przyjemnością informuje, że prestiżową Nagrodę Parnasa za Najlepszą Polską Publikację Biochemiczną w 2023 roku została przyznana pracy naukowej zatytułowanej „High-resolution cryo-EM structures of plant cytochrome b6f at work”, opublikowanej w czasopiśmie Science Advances, 9, eadd9688 (2023).

Przypominamy, że zbliżają się terminy składania wniosków na wsparcie finansowe młodych uczonych, chcących uczestniczyć w Kongresie FEBS 2025

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 19 września br. zmarł Profesor Marian Kochman, emerytowany pracownik Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, w którym pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Nagrody im. J. K. Parnasa w latach 2015 - 2022.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 11:30 w poniedziałek 30 września 2024 r., w kościele parafii Św. Wawrzyńca przy ul. Odona Bujwida 51 we Wrocławiu.

Z okazji 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na Kongresie w Mediolanie odbył się konkurs na najbardziej interesujące zdjęcia mikroskopowe. Zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym były eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Konkurs “The beauty behind biological sciences” był organizowany przez FEBS we współpracy z Polskim Towarzystwem Biochemicznym i Włoskim Towarzystwem Biochemii i Biologii Molekularnej. Plakat konkursowy zaprojektował prof. Mirosław Pawłowski. Nagrody zostały przyznane po głosowaniu uczestników Kongresu FEBS w Mediolanie. W Konkursie zwyciężyła praca (poniżej) dr Román Martí Díaz (na zdjęciu w środku), pracownika naukowego na Uniwersytecie w Murcji w Hiszpanii. Nagrodę wręczał m.in. prof. Piotr Laidler, członek Komitetu Wykonawczego FEBS.

Zapraszamy do przesyłania fotografii wykonanych przy użyciu narzędzi bio-obrazowania (mikroskopia każdego rodzaju) w trakcie pracy naukowej. Najlepsze zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym będą eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Jury wybierze dziesięć obrazów do pokazania podczas Kongresu, bazując na znaczeniu naukowym, oryginalności oraz artystycznym wrażeniu. Spośród tych dziesięciu, pięć nagród zostanie przyznanych po głosowaniu uczestników Kongresu FEBS w Mediolanie.

W dniu 15 maja br. odbyło się zebranie na platformie ZOOM Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (PTBioch). Jolanta Jura omówiła bieżące działania niedawno powołanej w PTBioch Sekcji Młodych Naukowców „FEBS Polish Junior Section”.  Adam Szewczyk oraz Piotr Laidler przedstawili planowane działania władz PTBioch w związku ze zbliżającym się spotkaniem Rady Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS Council) w Mediolanie. Poruszono także kwestie organizacyjne Sekretariatu PTBioch. W Zebraniu uczestniczyli członkowie Prezydium: Adam Szewczyk, Piotr Laidler, Jolanta Jura, Elżbieta Rębas, Paweł Pomorski oraz Kierowniczka Biura PTbioch Ewa Jaworska. Zapraszamy do obserwowania serwisów społecznościowych PTBioch Facebook oraz X (Twitter). Zapraszamy także na serwis Facebook Acta Biochimica Polonica.

W maju br. mija 12 rocznica pożegnania prof. Anny Wojtczak. Profesor Anna Wojtczak była związana z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego od czasu studiów na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1954 r., gdy Instytut przeniósł się do Warszawy, powróciła razem z innymi pracownikami do stolicy.

W Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie w dniu 19 kwietnia 2024 roku dobyło się posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Prezes Towarzystwa Adam Szewczyk podsumował działalności PTBioch w roku 2023 oraz przedstawił plany na rok 2024. Informacje o bieżących działaniach władz Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) przedstawił wiceprezes Piotr Laidler. Zarząd Główny zatwierdził sprawozdanie finansowe za rok 2023 i preliminarz na rok 2024 zreferowany przez Skarbnika Elżbietę Rębas.

W dniu 11 kwietnia 2024 roku odbyło się spotkanie zoom Przewodniczących Sekcji Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z Prezesem PTBioch Adamem Szewczykiem, wiceprezesem Piotrem Laidlerem oraz Sekretarzem Pawłem Pomorskim. Głównym celem działania sekcji PTBioch jest tzw. networking w obrębie określonej tematyki badawczej. W spotkaniu uczestniczyli: 

W dniu 15 lutego br. odbyło się na platformie ZOOM spotkanie Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. W trakcie spotkania omówiono m.in. przygotowania do Kongresu PTBioch BIO2025 w Poznaniu oraz udział PTBioch w Kongresie FEBS 2024 w Mediolanie.

W dniach od 4 grudnia 2023 roku do 11 stycznia 2024 roku w Instytucie Nenckiego PAN odbywała się wystawa „Sztuka Apoptozy”, która była częścią piątego projektu Art & Science. Partnerem projektu było Polskie Towarzystwo Biochemiczne.

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim -

Wydarzenie w O/Łódzkim -

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " MOLEKULARNE MECHANIZMY W CHOROBACH CYWILIZACYJNYCH I NOWE STRATEGIE TERAPEUTYCZNE". Webinar on-line odbędzie się 12 grudnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Dlaczego warto publikować w Acta Biochimica Polonica (ABP)?

Dlaczego warto publikować w Acta Biochimica Polonica (ABP)?

Od stycznia 2024 roku nastąpiła zmiana platformy wydawniczej Acta Biochimica Polonica na platformę firmy Frontiers Media SA, wydawcy recenzowanych, ogólnodostępnych czasopism naukowych. Pismo założone 66 lat temu, Acta Biochimica Polonica jest godnym zaufania czasopismem w dziedzinie biochemii!

więcej więcej