logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Profesor Mieczysław Chorąży - lekarz, biochemik, biolog molekularny  w Instytucie Onkologii w Gliwicach kontynuuje realizację zainicjowanych przez siebie spotkań z nauką w Gliwicach w ramach Wszechnicy PAU. Aktualnie zaprasza na comiesięczny wykład do Muzeum w Gliwicach; tym razem gościem będzie prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, który proponuje wykład pod tytułem  Śmierć i zjawiska jej towarzyszące. Spotkanie  odbędzie się  17 grudnia b.r. (czwartek), o godz. 16.00 w Muzeum,  willa Caro, ul. Dolne Wały 8a. Wstęp  wolny.

Śmierć jest ostatnim, nieodwracalnym aktem naszego życia. Wiele fenomenów towarzyszących odejściu z tego świata związanych jest z wygasaniem funkcji naszego mózgu.

Wykład Profesora wyjaśni jak te zjawiska widzi uczony, posiadający wielką wiedzę o biologii i funkcjach mózgu.

Profesor Janusz M. Bujnicki w gronie naukowych doradców Komisji Europejskiej.

Profesor Janusz M. Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie został wybrany do grona naukowych doradców Komisji Europejskiej – High Level Group w ramach mechanizmu doradztwa naukowego Komisji Europejskiej SAM (Scientific Advice Mechanism).

W maju br., po spotkaniu przewodniczącego Komisji Europejskiej J.C. Junckera i komisarza C. Moedasa z laureatami nagrody Nobla, komisarz ogłosił zamiar uruchomienia mechanizmu doradztwa naukowego Komisji Europejskiej SAM. W zamierzeniu, najważniejszym elementem nowego instrumentu, miało być grono siedmiu doradców. Ich prace wspierane mają być ekspertyzami sześciu europejskich organizacji naukowych, których konsorcjum wygrało konkurs w ramach programu H2020.

10 listopada b.r. Carlos Moedas - komisarz do spraw badań, nauki i innowacji - ogłosił skład grupy doradców HLG, obok prof. J. M. Bujnickiego w tym gronie znaleźli się: prof. Pearl Dykstra - Erasmus University w Rotterdamie, prof. Elvira Fortunato – NOVA University w Lizbonie, Rolf-Dieter Heuer - dyrektor generalny CERN, Julia Slingo - Chief Scientist, Met Office w Exeter, Cédric Villani dyrektor Henri Poincaré Institute w Paryżu, Henrik C. Wegener - wiceprezes zarządu, akademicki dyrektor generalny i rektor, Technical University of Denmark.

Trudno nie zgodzić się ze słowami prof. Jerzego Duszyńskiego, prezesa Polskiej Akademii Nauk, iż obecność Polaka w gronie doradców KE jest sukcesem prof. Bujnickiego i Akademii Młodych Uczonych PAN, która wysunęła jego kandydaturę. Wybór młodego naukwca jest też wyraźnym sygnałem, że Polska jest poważnym uczestnikiem życia naukowego Europy, bogatym w młode talenty. Prof. Janusz Bujnicki jest w gronie doradców najmłodszą osobą.

Janusz M. Bujnicki jest profesorem nauk biologicznych i szefem grupy badawczej w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie i na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest absolwentem Wydziału Biologii UW. Stopnie-magistra uzyskał w 1998, doktora w 2001, doktora habilitowanego w 2005, a tytuł profesura w 2009 roku. W badania łączy bioinformatykę, biologię strukturalną i biologię syntetyczną. Jego Osiągnięciami Profesora jest opracowanie metod komputerowych służących do modelowania struktur przestrzennych białek i RNA, odkrycie i scharakteryzowanie nowych enzymów biorących udział w metabolizmie RNA oraz projektowanie i tworzenie białek o nowych właściwościach.

Prof. Janusz Bujnicki jest członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego; 8 października b.r. podczas Gali Polskiego Towarzystwa Biochemicznego odebrał nagrodę im. prof. Jakuba Karola Parnasa przyznawaną w Konkursie PTBioch. za najlepszą pracę doświadczalną z zakresu biochemii lub biologii molekularnej wykonaną całkowicie w pracowni na terenie Polski.

3-cia międzynarodowa konferencja "Spondyloartropatie"

1-sze Szczecińsko-Praskie Dni Reumatologii

9-10 października 2015, Szczecin

Miejsce Konferencji: Rektorat PUM, Rybacka 1, sala 109

Organizatorzy:

Klinika Reumatologii I Chorób Wewnętrznych PUM w Szczecinie

Rheumatology Clinic of I.st Medical Faculty Charles University and Institute of Rheumatology, Prague

                 Udział w konferencji jest bezpłatny

W programie: *SPONDYLOARTROPATIE * ZAPALENIA NACZYŃ

3-cia międzynarodowa konferencja "Spondyloartropatie"

1-sze Szczecińsko-Praskie Dni Reumatologii

9-10 października 2015, Szczecin

Miejsce Konferencji: Rektorat PUM, Rybacka 1, sala 109

Organizatorzy:

Klinika Reumatologii I Chorób Wewnętrznych PUM w Szczecinie

Rheumatology Clinic of I.st Medical Faculty Charles University and Institute of Rheumatology, Prague

       Udział w konferencji jest bezpłatny

W programie: *SPONDYLOARTROPATIE * ZAPALENIA NACZYŃ * MIOPATIE ZAPALNE * TOCZEŃ RUMIENIOWATY UKŁADOWY * REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW.

https://www.pum.edu.pl/konferencje/szczegoly-konferencji/klinika-reumatologii-i-chorob-wewnetrznych-pum-zaprasza-na-miedzynarodowa-konferencje-9-10-pazdziernika-2015

Wykład „Czy geny są niebezpieczne?” poprowadzi prof. Magdalena Fikus w dniu 29 października o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Pasteura 5.

W latach 70. rozpoczęły się badania nad fragmentami DNA i wyodrębnianiem genów. Naukowcy wycinali pewne fragmenty DNA, w których przewidywano, że mogą występować geny funkcjonalnie istotne, i te geny wprowadzano do organizmów innych gatunków. Jednak przy niewielkiej wiedzy na temat budowy chemicznej DNA wyodrębnianie genów robiono trochę „na ślepo”. Naukowcy jako pierwsi zwrócili uwagę, że manipulacje genetyczne mogą być niebezpieczne.

O niebezpieczeństwach, jakie mogą kryć w sobie geny, opowie podczas najbliższego wykładu z cyklu „Zapytaj fizyka” prof. Magdalena Fikus, która pracuje w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN i specjalizuje się we własnościach kwasów nukleinowych, biofizyce komórki oraz inżynierii genetycznej.

Prof. Magdalena Fikus jest członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i była współinicjatorką powołania wydarzenia popularyzującego badania naukowe, p.n. Festiwal Nauki. (informacja wg witryny UW).

Nowy sezon promocji nauki w Gliwicach. Prof. Mieczysław Chorąży zapraszając prof. Janusza Skalskiego z UJ otwiera kolejny rok spotkań Wszechnicy PAU i Muzeum w Gliwicach z nauką proponując społeczności gliwickiej i około miejskiej wiadomości z różnych dziedzin nauki, od humanistycznych po trudne, a fascynujące z astrofizyki.

Pierwsze spotkanie nowego sezonu poprowadzi prof. Janusz Skalski z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej UJ w Krakowie, prezentując wykład pod tytułem „Współczesne możliwości chirurgii serca u dzieci. Organizator zaprasza na wykład w dniu 29 października (czwartek) 2015, godz.16.00 w Centrum Onkologii –Instytut (stary budynek), ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15. Wstęp wolny.

Nota o wykładowcy: Prof. Skalski jest zasłużonym, wybitnym specjalistą w zakresie kardiochirurgii dziecięcej, uhonorowanym różnymi nagrodami, odznaczeniami i wyróżnieniami za zorganizowanie zespołu i leczenie chorych. dzieci. W ubiegłym roku zespół prof. Skalskiego rozsławiło na cały świat uratowanie zmarzniętego,   dwu-letniego Adasia, „dziecka, które już było na drugim świecie”. Organizatorzy przewidują możliwość nabycia po wykładzie książki „Mam odwagę mówić o cudzie”. Profesor opowie też o tym niezwykłym wydarzeniu.

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

WYDARZENIE W O/LUBELSKIM

WYDARZENIE W O/LUBELSKIM

Lubelski Oddział PTBioch od ponad 15 lat jest współorganizatorem Konkursu Biochemicznego,w którym biorą udział uczniowie ze szkół średnich. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku i była edycją lokalną, natomiast od 2017 roku Konkurs ma zasięg ogólnopolski i biorą w nim udział uczniowie z...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

W maju br. mija 12 rocznica pożegnania prof. Anny Wojtczak. Profesor Anna Wojtczak była związana z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego od czasu studiów na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1954 r., gdy Instytut przeniósł się do Warszawy, powróciła razem z...

więcej więcej