31 marca 2017 Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie był miejscem spotkania uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w Konkursie Biochemicznym. Do tegorocznej VIII już edycji, zgłosiło się 120 uczniów z 34 szkół licealnych z całej Polski.
Czytaj więcej: VIII Edycja Konkursu Biochemicznego w O/Lubelskim
Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum we współpracy z Ośrodkiem Bioetyki Naczelnej Rady Lekarskiej zaprasza do Krakowa w dniu 12 maja b.r. do udziału w konferencji poświęconej działalności komisji bioetycznych. Spotkanie organizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Badań Klinicznych będzie okazją do uczczenia obchodów 35-lecia działalności Komisji Bioetycznej UJ.
W programie Konferencji zostaną omówione zasady działania komisji bioetycznych w Polsce oraz innych krajach europejskich oraz zasady stosowane przy wydawaniu opinii przez komisje uwzględniającej interes społeczny, wartość naukową i normy etyczne. Program przewiduje czas na zaprezentowanie nowych regulacji unijnych w zakresie prowadzenia badań klinicznych. Organizatorzy zabiegają o to, aby podczas obrad wskazać kierunki dalszych działań sprzyjających rozwojowi badań w biomedycynie.
Konferencja jest adresowana do różnych grup zawodowych i społecznych nie tylko związanych z medycyną i bioetyką.
Udział w konferencji jest bezpłatny po wcześniejszym zgłoszeniu uczestnictwa za pomocą formularza on–line: http://www.mdbk.cm-uj.krakow.pl/index.php/pl/rejestracja/
Za udział stacjonarny w konferencji uczestnicy otrzymają 6 punktów edukacyjnych.
Miejscem Konferencji jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, ul. Rynek Główny 25,
Szczegóły informacji na stronie: www.mdbk.cm-uj.krakow.pl
12th Bialystok International Medical Congress
Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku p raz dwunasty organizuje w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w dniach 20-22 kwietnia 2017 r. międzynarodową konferencję dla studentów i doktorantów „12th Bialystok International Medical Congress for Young Scientists” . Jest to doroczne spotkanie setek studentów i doktorantów z całej Polski i z zagranicy. Młodzi fascynacji nauki mają możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć badawczych, jest to też okazja doskonalenia umiejętności prezentacji i . Konferencja BIMC jest jedną z największych konferencji studenckich w Polsce; w ub. roku w wydarzeniu naukowym wzięło udział ponad 300 uczestników. Jest to idealna okazja dla młodych naukowców do przedstawienia wyników swoich badań oraz doskonalenia umiejętności prezentacji. Najlepsze prace są honorowane atrakcyjnymi nagrodami podczas Uroczystej Gali.
W programie konferencji oprócz licznych sesji tematycznych, zawarte są wykłady eksperckie, a także warsztaty, podczas których uczestnicy mają możliwość rozwoju umiejętności praktycznych. Konferencja stwarza też warunki na zawarcie nowych znajomości ze studentami zarówno polskich, jak i zagranicznych uczelni.
Więcej informacji: bimc.umb.edu.pl
Ekspozycję "Ogrody Kobiecości" prezentującą kobiecość w różnych jej odsłonach: zdrowiu, urodzie i pielęgnacji, higienie, ubiorze czy seksualności otwarto w Dziale Starej Książki Medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej. Dzięki zbiorom można zorientować się jak dawniej podchodzono do kwestii dbania o te sfery życia kobiety.
Na wystawie przedstawiono m.in. wybrane recepty na dolegliwości kobiece z renesansowych zielników, w tym najstarszego polskiego zielnika wydanego drukiem w 1534 roku: "O ziołach y o moczy gich, o paleniu wódek z ziół, o oleykach przyprawianiu, o rzeczach zamorskich..." Stefana Falimirza.
Uwagę zwiedzających zwracają grafiki kobiet z przedwojennych czasopism oraz ekslibrisy z wizerunkami kobiet, ze zbiorów GBL. Wśród eksponowanych ekslibrisów można podziwiać np. znak własnościowy prof. Wiktora Grzywo Dąbrowskiego, ojca medycyny sądowej, przedstawiający piękność trzymającą księgę w otoczeniu kwiatów, z 1909 roku.
W trakcie zwiedzania można zobaczyć narzędzia lekarskie, poradniki dla kobiet, w tym wydaną w roku 1928 "Lekarkę domową: złotą księgę kobiecą ku oświecaniu i pouczaniu dla zdrowych i chorych o najważniejszych kwestjach nauki zdrowia i lecznictwa" napisaną przez Janinę Springer. Autorka poruszyła w niej wszystkie zagadnienia ówczesnej opieki i higieny domowej nad chorym. Pozycja ta otrzymała nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Higienicznej w Dreźnie.
Niewątpliwą gratką ekspozycji są reklamy leków i środków kosmetycznych z czasopism okresu międzywojennego, m.in. z periodykow:"Wiadomości Drogistowskie" i "Drogerzysta" oraz "Drogista" W prasie dostępnej szerokiemu kręgu odbiorców np. na łamach "Kosmetyki Nowoczesnej" pojawiały się reklamy perfum i kosmetyków.
Wystawę zamyka ekspozycja obrazów pejzaży i kwiatów pędzla Krystyny Mojskiej, z zawodu pielęgniarki, obecnie uznanej malarki; jej obrazy goszczą w prywatnych zbiorach w wielu krajach świata.
"Ogrody kobiecości" można zwiedzać do końca maja b.r. Organizatorzy zapraszają na miejsce eskpozycji przy ul. Jazdów 1A, w Warszawie, w dni robocze w godz. 9.00 – 15:00.
Pani Prof. dr hab.med. Maria Jastrzębska zmarła 2 stycznia 2025.
Ze smutkiem i żalem zawiadamiamy o śmierci Pani Prof. dr hab. med. Marii Jastrzębskiej (08.09.1949 – 02.01.2025), kierującej Zakładem Analityki Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie! Pani Profesor była absolwentką, z roku 1972, Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu...
ODSZEDŁ PROFESOR FEDERICO MAYOR ZARAGOZA
19 grudnia 2024 roku, w wieku 90 lat, zmarł w Madrycie Profesor Federico Mayor Zaragoza, hiszpański biochemik, światowej renomy naukowiec, polityk i dyplomata, były Minister Edukacji i Nauki Królestwa Hiszpanii, który w latach 1987-1999 kierował pracami UNESCO jako Dyrektor Generalny tej...