logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

 Polskie Towarzystwo Fizyczne ogłosiło rok 2017 Rokiem Mariana Smoluchowskiego. W tym, bowiem roku przypada setna rocznica przedwczesnej śmierci Mariana Smoluchowskiego, genialnego fizyka działającego w okresie powstawania fizyki współczesnej, profesora Uniwersytetów Lwowskiego i Jagiellońskiego.

Centralne obchody Roku Mariana Smoluchowskiego odbędą się we wrześniu 2017 roku w Krakowie. W programie rocznicowych wydarzeń przewidziano :

XXX Sympozjum Fizyki Statystycznej im. Mariana Smoluchowskiego – 1st EPS Conference on Statisticaland Nonlinear Physics, Aula Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, 4–8 września 2017;

  • Ogólnopolski konkurs na dzieło plastyczne pt. „Ziarnistastruktura materii. Od Demokryta do Smoluchowskiego”,1 grudnia 2016–3 października 2017
  • Konkurs na pracę oryginalną lub esej naukowy pt. „Czas przełomu – między fizyką klasyczną a kwantową,15 kwietnia–3 października 2017;
  • Wystawę dokumentującą życie i działalność naukową Mariana Smoluchowskiego, zatytułowaną „Pod przewodnią gwiazdą nauki. W stulecie śmierci Mariana Smoluchowskiego”, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1 września–23 grudnia 2017.

 Szczegółowe informacje na temat planowanych uroczystości i konkursów dostępne są na stronach internetowych:

http://www.smoluchowski.uj.edu.pl/

http://www.ptf.net.pl/rok-m-smoluchowskiego/

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej otworzyła 20 kwietnia b.r. kolejne konkursy w programach TEAM, TEAM-TECH oraz TEAM- TECH Core Facility, a także uruchamia nowy program TEAM-TECH Core Facility PLUS. We wszystkich konkursach do zdobycia jest łacznie 95 mln złotych. Wnioski można składać do 20 czerwca b.r.
 

O środki na prowadzenie innowacyjnych badań w programach TEAM-TECH, Core Facility i Core Facility PLUS mogą starać się uczeni z całego świata, posiadający wybitne doświadczenie we wdrażaniu wyników prac badawczych do praktyki gospodarczej, bądź w realizowaniu usług badawczych czy obsłudze urządzeń badawczych na rzecz odbiorców biznesowych. Projekty mogą być realizowane nie tylko w jednostkach naukowych, ale także w przedsiębiorstwach lub konsorcjach naukowo-przemysłowych (ten wariant nie jest możliwy w Core Facility i Core Facility PLUS). Oznacza to, że z finansowania mogą skorzystać również firmy, które już posiadają działy B+R i takie, które chcą te działy tworzyć. Firmy mogą otrzymać nawet do 80% dofinansowania na projekty w oparciu o zasady przyznawania pomocy publicznej. Nabory wniosków w programach TEAM-TECH, Core Facility i Core Facility PLUS rozpoczną się 20 kwietnia i zakończą 20 czerwca br.

Programy TEAM - TECH, Core Facility i Core Facility PLUS są realizowane w ramach środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4 Zwiększenie potencjału kadrowego sektira BR

SPOTKANIE INFORMACYJNE w FNP

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaprasza osoby zainteresowane złożeniem wniosków w programach TEAM-TECH i TEAM-TECH Core Facility na spotkanie informacyjne poświęcone tym programom, które odbędzie się 26 kwietnia br. w siedzibie FNP przy ul. I. Krasickiego 20/22 w Warszawie, w godz. 10.00 – 13.15.

Spotkanie będzie prowadzone w jęz. polskim.

Aby zarejestrować się na spotkanie, zainteresowane osoby proszone są o wysłanie zgłoszenia poprzez formularz rejestracyjny. Rejestracja będzie prowadzona do 24 kwietnia br. lub do wyczerpania limitu miejsc.

W trakcie spotkania szczególna uwaga zostanie poświęcona nowym zasadom finansowania w programie Core Facility oraz nowości w ofercie programów FNP realizowanych w ramach PO IR – programowi Core Facility PLUS. Oba programy umożliwiają finansowanie prac B+R mających na celu stworzenie lub rozwinięcie usługi badawczej, która w przyszłości będzie świadczona komercyjnie.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Fundacji na portalu Facebook. Transmisja rozpocznie się o godz. 10:30 i będzie dostępna zarówno dla osób mających konto na portalu Facebook (FB), jak i dla osób nie posiadających takiego konta. W trakcie spotkania osoby mające konto na FB mogą zadawać pytania dot. programów TEAM-TECH, Core Facility i Core Facility PLUS w komentarzach pod transmisją. Osoby nieposiadające konta na FB organizatorzy zachęcają do przesyłania pytań na adres: infoday@fnp.org.pl. Na wszystkie pytania zadane w komentarzach na FB i mailowo zostaną przekazane odpowiedzi po zakończeniu spotkania.

WIĘCEJ informacji na temat programów, warunków uczestnictwa w konkursach i spotkania informacyjnego na stronach:

http://www.fnp.org.pl/ruszaja-kolejne-konkursy-w-programach-fnp/

http://www.fnp.org.pl/spotkanie-informacyjne-team-tech-i-team-tech-core-facility-nowe-zasady-finansowania/

31 marca 2017 Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie był miejscem spotkania uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w Konkursie Biochemicznym. Do tegorocznej VIII już edycji, zgłosiło się 120 uczniów z 34 szkół licealnych z całej Polski.

 

Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum we współpracy z Ośrodkiem Bioetyki Naczelnej Rady Lekarskiej zaprasza do Krakowa w dniu 12 maja b.r. do udziału w konferencji poświęconej działalności komisji bioetycznych. Spotkanie organizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Badań Klinicznych będzie okazją do uczczenia obchodów 35-lecia działalności Komisji Bioetycznej UJ.

W programie Konferencji zostaną omówione zasady działania komisji bioetycznych w Polsce oraz innych krajach europejskich oraz zasady stosowane przy wydawaniu opinii przez komisje uwzględniającej interes społeczny, wartość naukową i normy etyczne. Program przewiduje czas na zaprezentowanie nowych regulacji unijnych w zakresie prowadzenia badań klinicznych. Organizatorzy zabiegają o to, aby podczas obrad wskazać kierunki dalszych działań sprzyjających rozwojowi badań w biomedycynie.

Konferencja jest adresowana do różnych grup zawodowych i społecznych nie tylko związanych z medycyną i bioetyką.

Udział w konferencji jest bezpłatny po wcześniejszym zgłoszeniu uczestnictwa za pomocą formularza on–line: http://www.mdbk.cm-uj.krakow.pl/index.php/pl/rejestracja/
Za udział stacjonarny w konferencji uczestnicy otrzymają 6 punktów edukacyjnych.

Miejscem Konferencji jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, ul. Rynek Główny 25,

Szczegóły informacji na stronie: www.mdbk.cm-uj.krakow.pl

12th Bialystok International Medical Congress

Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku p raz dwunasty organizuje  w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w dniach 20-22 kwietnia 2017 r. międzynarodową konferencję dla studentów i doktorantów „12th Bialystok International Medical Congress for Young Scientists” . Jest to doroczne spotkanie setek studentów i doktorantów z całej Polski i z zagranicy. Młodzi fascynacji nauki mają możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć badawczych, jest to też okazja doskonalenia umiejętności prezentacji i . Konferencja BIMC jest jedną z największych konferencji studenckich w Polsce; w ub. roku w wydarzeniu naukowym wzięło udział ponad 300 uczestników. Jest to idealna okazja dla młodych naukowców do przedstawienia wyników swoich badań oraz doskonalenia umiejętności prezentacji. Najlepsze prace są honorowane atrakcyjnymi nagrodami podczas Uroczystej Gali.

W programie konferencji oprócz licznych sesji tematycznych, zawarte są wykłady eksperckie, a także warsztaty, podczas których uczestnicy mają możliwość rozwoju umiejętności praktycznych. Konferencja stwarza też warunki na zawarcie nowych znajomości ze studentami zarówno polskich, jak i zagranicznych uczelni.

Więcej informacji: bimc.umb.edu.pl

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium  kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością ogłasza, że laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024 została dr Elżbieta Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Nagroda, przyznawana we współpracy z firmą Merck Sp. z o.o., jest wyróżnieniem dla najlepszej rozprawy...

więcej więcej