logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Konkurs na 3-letnie środowiskowe studia doktoranckie w dziedzinach: nauki weterynaryjne oraz nauki rolnicze ogłasza z dniem 31 marca 2016 roku Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący Konsorcjum Naukowe „Zdrowe Zwierzę-Bezpieczna Żywność” (1.09.2016-31.08.2019) w ramach dyscyplin: zootechnika oraz technologia żywności i żywienia.

Konsorcjum zapewnia stypendia naukowe w wysokości 2 500 zł miesięcznie oraz atrakcyjny i nowoczesny program studiów (szeroko pojęte nowoczesne metody badań naukowych, kurs pisania publikacji naukowych, aplikowania o fundusze, ochrony własności intelektualnej i komercjalizacji badań), szkoły letnie oraz trzymiesięczne staże w ośrodkach krajowych i miesięczny naukowy staż zagraniczny.

Studia będą odbywały się równolegle w pięciu ośrodkach Partnerów Konsorcjum.

Szczegóły rekrutacji, obejmujące: listę realizowanych projektów, warunki i tryb rekrutacji, wzór umowy o świadczenie usług edukacyjnych oraz termin zakończenia naboru znajdują się w zakładkach partnerów Konsorcjum: WMW UWM, WMW SGGW, PIW-PIB, IRZiBŻ PAN, IGHZ PAN.


Konkurs stypendialny, edycja 2016, organizowany jest we współpracy z UNESCO oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla badaczek. Celem konkursu jest wsparcie finansowe i promocja utalentowanych kobiet-naukowców, prowadzących prace badawcze w dziedzinach nauk o życiu. 

O stypendia ubiegać się mogą kandydatki – w wieku do 35 lat dla doktorantek, i do 45 lat dla habilitantek, które są w ostatnim roku realizacji pracy doktorskiej lub habilitacyjnej i potrafią udokumentować aplikacyjny charakter swoich badań.

Uczestniczki Konkursu ubiegają się o trzy roczne stypendia po 30.000 zł każde (dla doktorantek), i dwa roczne stypendia po 35.000 zł każde (dla habilitantek). Stypendia wypłacane są w 12 comiesięcznych ratach.

Od 2016 roku do grona wyróżnionych dołączą także studentki. Nowa kategoria ma na celu zachęcenie młodych kobiet już na etapie studiów do podejmowania prac badawczych i kontynuowania ich na dalszych etapach edukacji, przyczyniając się tym samym do rozwoju nauki.

Termin zgłoszeń: 31 maja 2016 r.
Fundatorem jest UNESCO/L’ORÉAL.

Więcej informacji o programie na stronie www.lorealdlakobietinauki.pl oraz na stronie wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/489975114529403/

1 kwietnia 2016 roku na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, odbyła się VII Edycja Konkursu Biochemicznego dla uczniów liceów z województwa lubelskiego. Patronat merytoryczny nad Konkursem tradycyjnie objął Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, natomiast patronat honorowy Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Teresa Misiak, Lubelski Kurator Oświaty.

Do VII edycji Konkursu zgłosiło się 102 uczniów z 28 szkół licealnych...

 

W siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w końcu stycznia b.r. odbyła się premiera książki wieloletniego prezesa FNP prof. Macieja W. Grabskiego pt. „O nauce w Polsce – zamyślenie”  z udziałem znakomitości polskiej nauki. Książka zawiera zbiór refleksji napisanych i wygłoszonych przez prof. Grabskiego w latach 1999–2014 na temat nauki w kontekście nauczania, polityki, innowacyjności, a także przemyślenia na temat uczciwości i rzetelności w nauce oraz roli nauki w rozwoju społeczeństwa. Prof. Grabski zwraca w swojej książce uwagę, że kluczem do zapewnienia nauce przyszłości są trzy powiązane ze sobą sprawy: jakość, model kariery i intelektualna oferta dla młodych

O książce, i o jej zasadniczej tematyce czyli o kondycji polskiej nauki rozmawiali profesorowie: Maciej Żylicz, prezes FNP, prof. Krzysztof J. Kurzydłowski, b. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Mirosława Marody, była wiceprezes PAN oraz Andrzej Białas, prezes Polskiej Akademii Umiejętności. Spotkanie poprowadził dr Tomasz Perkowski, wiceprezes FNP.

Maciej W Grabski

Na stronie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej znajduje się raport dotyczący badania bibliometrycznego przeprowadzonego wśród polskich naukowców, w tym laureatów konkursów FNP, przez Centrum Badań nad Nauką i Technologią Uniwersytetu w Lejdzie. Badanie zostało wykonane na zlecenie FNP w ramach projektu SKILLS finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Analiza bibliometryczna dotyczy lat 2002–2012/13. Z uwagi na wiarygodność danych i metod bibliometrycznych badanie objęło wyłącznie przedstawicieli nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. Opracowanie jest wynikiem jednej z pierwszych tego typu profesjonalnie wykonanych analiz bibliometrycznych, jaką zleciła polska instytucja finansująca badania naukowe. Wyniki analizy ukazują interesujący obraz polskiej nauki stanowiąc istotny wkład do dyskusji o jej kondycji i potencjale.

Na stronie FNP można zapoznać się z Raportem Bibliometrycznym: http://www.fnp.org.pl/wyniki-badania-bibliometrycznego-laureatow-fundacji-na-rzecz-nauki-polskiej (wg informacji w witrynie FNP).

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim -

Wydarzenie w O/Łódzkim -

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " MOLEKULARNE MECHANIZMY W CHOROBACH CYWILIZACYJNYCH I NOWE STRATEGIE TERAPEUTYCZNE". Webinar on-line odbędzie się 12 grudnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Dlaczego warto publikować w Acta Biochimica Polonica (ABP)?

Dlaczego warto publikować w Acta Biochimica Polonica (ABP)?

Od stycznia 2024 roku nastąpiła zmiana platformy wydawniczej Acta Biochimica Polonica na platformę firmy Frontiers Media SA, wydawcy recenzowanych, ogólnodostępnych czasopism naukowych. Pismo założone 66 lat temu, Acta Biochimica Polonica jest godnym zaufania czasopismem w dziedzinie biochemii!

więcej więcej