13 września br. kapituła Prix Galien Polska pod przewodnictwem prof. Cezarego Szczylika ogłosiła listę nominowanych w 4 kategoriach konkursowych; wyboru dokonano spośród 18 zgłoszeń..
I. kategoria: Innowacyjny produkt leczniczy:
1.1 innowacyjny produkt leczniczy stosowany w leczeniu otwartym:
a. AMGEN BIOTECHNOLOGIA Z O.O. za: evolocumab – pierwsze całkowicie ludzkie przeciwciało monoklonalne zatwierdzone na świecie, wskazane u dorosłych chorych z pierwotną hipercholesterolemią: rodzinną heterozygotyczną i mieszaną oraz homozygotyczną lub mieszaną dyslipidemią.
b. BOEHRINGER INGELHEIM MARKETING SP. Z O.O. za: empagliflozynę – jedyny, nowoczesny, doustny lek przeciwcukrzycowy zmniejszający ryzyko śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych o 38%. Cukrzyca typu 2 to obecnie jeden z najistotniejszych czynników ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. Zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych są najczęściej stwierdzanymi zgonami wśród chorych na cukrzycę typu 2 i stanowią ok. 50-70% zgonów w tej grupie pacjentów.
c. SANOFI-AVENTIS SP. Z O.O. za: alirokumab - stosowany w leczeniu wysokiego stężenia „złego cholesterolu”, umożliwia redukcję jego stężenia o ponad 60% i osiągnięcie docelowych stężeń nawet u ponad 90% chorych z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, u których standardowa terapia jest nieskuteczna - także u pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną i nie tolerujących statyn.
1.2 innowacyjny produkt leczniczy stosowany w leczeniu zamkniętym:
a. JANSSEN-CILAG POLSKA SP. Z O.O. za: ibrutynib - innowacyjny lek stosowany w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaka z komórek płaszcza i makroglobulinemię Waldenströma.
1.3 innowacyjna szczepionka:
a. MSD POLSKA SP. Z O.O. za: 9-walentną szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (rekombinowaną, adsorbowaną) posiadającą aktualnie najszerszy możliwy zakres ochrony przed chorobami wywoływanymi przez wirusa HPV.
1.4 innowacyjny sierocy produkt leczniczy:
a. AMGEN BIOTECHNOLOGIA SP. Z O.O. za: blinatumomab – pierwszą, przełomową immunoterapię zarejestrowaną do stosowania u pacjentów z nawrotową lub oporną ostrą białaczką limfoblastyczną z prekursorowych limfocytów B bez obecności chromosomu Philadelphia.
b. ASTRAZENECA PHARMA POLAND SP. Z O.O. za: olaparyb – pierwszy lek celowany w terapii chorych z rakiem jajnika z mutacją w genie BRCA1/2. Odpowiada na istotne potrzeby kliniczne dobrze zdefiniowanej pod względem molekularnym grupy chorych, a jego mechanizm działania otwiera nową, bardzo obiecującą, klasę leków przeciwnowotworowych skoncentrowanych na hamowaniu odpowiedzi na uszkodzenia DNA.
II. kategoria: Innowacyjne odkrycie naukowe:
a. dr hab. Grażyna Ginalska, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, aktywny członek PTBioch, za: kościozastępczy biomateriał implantacyjny nowej generacji dla medycyny regeneracyjnej – popularnie nazwany „sztuczną kością” to oryginalne rozwiązanie w zakresie nowoczesnych preparatów implantacyjnych III generacji.
W III. kategorii: Innowacyjny wyrób medyczny nominacji nie przyznano
IV. kategoria: Innowacyjna kampania zdrowotna:
a.SERVIER POLSKA SP. Z O.O. za: „Servier dla Serca” - profilaktyczno-edukacyjną kampanię, której głównym celem jest edukacja i zwiększanie świadomości zdrowotnej społeczeństwa w zakresie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wynikających z nich zagrożeń, a także badania profilaktyczne i promocja profilaktyki i zdrowego stylu życia.
Zwycięzców polskiej edycji prestiżowego na świecie konkursu w zakresie medycyny i farmacji poznamy 16 listopada podczas uroczystej gali, w Hotelu Hilton w Warszawie.
Nagroda PRIX GALIEN w Polsce przyznawana jest w dowód uznania dla innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie produktów leczniczych oferowanych przez firmy farmaceutyczne, wyrobów medycznych, a także stanowi wyróżnienie dla przełomowych dokonań i odkryć naukowców. Nagradzane są także kampanie zdrowotne, których innowacyjność może mieć przełomowy wpływ na diagnostykę, leczenie i/lub zapobieganie chorobom u ludzi, zmianę stylu życia znaczącej grupy społecznej w kierunku większej świadomości i dbałości o zdrowie.
Pani prof. Anna Barańczyk- Kużma zaprasza na uroczystą sesję w dniu 21 października 2016 r. związaną z jubileuszem 100-lecia Katedry Biochemii I Wydziału Lekarskego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uroczystośc rozpocznie się o godz.12:15 w Auli im. prof. Bronisława Koskowskiego w budynku Wydziłau Farmaceutycznego przy ul. Banacha 1.
Szczegóły na plakacie.
W dniu 19 października b.r. w sali E Instytutut Biochemii i Biofizyki PAN odbędzie się mini-sympozjum pt "BACTERIOPHAGES IN SCIENCE AND IN PRACTICE". Konferencję zaplanowano w godzinach 10-16.30. Wydarzenie naukowe zorganizowały: Warszawskie Oddziały Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Polskiego Towarzystwa Biologii Komórki oraz Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne.
Organizatorzy proszą zainteresowanych tematyką Sympozjum o zarejestrowanie się na stronie
Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk, w towarzystwie dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. Renaty Przybylskiej otworzył 6 października wystawę "Piękne książki, piękne opowieści. Książka dziecięca". Wystawa prezentuje książki piękne pod względem edytorskim i literackim. Wśród eksponatów można oglądać książki wydane w XIX, XX i XXI wieku, a między nimi pozycje klasyczne doskonale znane i nieustające popularne, jak i utwory mało znane, zapomniane lub najnowsze, które łączą się w pewne tematy. Do najciekawszych należą książki dawne z Kolekcji Zbiorów Rzadkich Biblioteki Jagiellońskiej, jak również pierwodruki - np. „Kaczka dziwaczka” z 1939 r.- oraz wydane w latach 30. ubiegłego wieku trzy książki z ilustracjami ze studia Walta Disneya, do których teksty pisali Irena Tuwim i Władysław Broniewski.
Na wystawie można zobaczyć różne wydania baśni z całego świata, przegląd edycji, przekładów i ilustracji do wybranych tytułów, np. zbiór różnych przekładów „Calineczki”, wiele ilustracji do „Alicji w krainie czarów”, książki posiadające wspólne inspiracje, utwory ukazujące krainy wyobraźni i istoty w nich żyjące, a także książki tworzące grupę nazwaną przez kurator „życie jest trudne i piękne”, a opowiadające o mrocznych sferach i trudnych zagadnieniach z życia najmłodszych.
Zgromadzone na wystawie książki są zróżnicowane pod względem edytorskim - od klasycznych wydań offsetowych przez książki-akordeony czy tzw. pop-upy, po książki, które mogą być wykorzystywane w teatrze cieni.
Kuratorem ekspozycji jest dr Elżbieta Zarych z Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych WP UJ.
Wystawę można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej do 28 października.
Kuratorem ekspozycji jest dr Elżbieta Zarych z Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych WP UJ.
Nagroda im. Artura Rojszczaka (nieżyjący filozof) - to wyróżnienie i jednocześnie indywidualna nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł netto przyznawane corocznie młodym doktorom (do 5 lat po otrzymaniu doktoratu), którzy poza wybitnymi osiągnięciami naukowymi wyróżniają się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami, umiejętnością przełamywania barier i przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych. Nagroda ma promować naukową wrażliwość i honorować tych badaczy, którzy przekraczają granice swoich specjalizacji, i nie tkwiąc wyłącznie w ciszy pracowni i laboratoriów robią coś cennego dla innych
Kandydatów do Nagrody zgłaszają formalnie członkowie Klubu Stypendystów FNP, na podstawie informacji własnych oraz informacji przekazanych im przez środowisko naukowe. Proponując kandydatury do nagrody warto podjąć kontakt z członkami wymienionymi na podstronie „Stypendyści” specjalizujących się w dziedzinie nauki zbliżonej do specjalności kandydata.
Od 2015 roku Nagrodzie im. A. Rojszczaka towarzyszy też piękna statuetka projektu Martyny Ceglińskiej.
Kandydatury można nadsyłać do dnia 31 stycznia 2017 r. w postaci "wniosku o przyznanie nagrody" w wersji papierowej i elektronicznej.
Regulamin Nagrody oraz formularz zgłaszania kandydatów dostępne na stronie: http://www.klub-fnp.pl/nagroda-arojszczaka/regulamin-nagrody.
Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " MOLEKULARNE MECHANIZMY W CHOROBACH CYWILIZACYJNYCH I NOWE STRATEGIE TERAPEUTYCZNE". Webinar on-line odbędzie się 12 grudnia 2024 r., o godz. 13:00
Dlaczego warto publikować w Acta Biochimica Polonica (ABP)?
Od stycznia 2024 roku nastąpiła zmiana platformy wydawniczej Acta Biochimica Polonica na platformę firmy Frontiers Media SA, wydawcy recenzowanych, ogólnodostępnych czasopism naukowych. Pismo założone 66 lat temu, Acta Biochimica Polonica jest godnym zaufania czasopismem w dziedzinie biochemii!