„Nieświadomy mózg. Jak to, co dzieje się za progiem świadomości, wpływa na nasze życie” autorstwa Leonarda Młodinowa, w przekładzie Julii Szajkowskiej, jest nową pozycją w serii ‘wydawnictwa popularnonaukowe’ wydana przez witrynę Prószyński i S-ka. Intensywne badania mózgu w ciągu ostatnich dwóch dekad wstrząsnęły światem naukowym tak silnie jak rewolucja kwantowa. Intensywne badania, umożliwiające wgląd w pracę mózgu, dowiodły między innymi, że nasze wszystkie doświadczenia, sposób, w jaki poznajemy rzeczywistość, a także zachowania są w ogromnym stopniu zdeterminowane przez procesy przebiegające poza granicami naszej świadomości. Leonard Mlodinow odkrywa przed czytelnikami zaskakujące i egzotyczne siły działające pod powierzchnią naszych umysłów oraz pokazuje, jak działają instynkty powstałe w nieświadomości, które zazwyczaj mamy za w pełni świadome i racjonalne przyczyny zachowań. Wyjaśnia, że jeśli chcemy naprawdę zrozumieć świat, a także pokonać przeszkody, które uniemożliwiają nam cieszenie się pełnią życia, musimy zrozumieć, jaki wpływ ma na nasze działania ten skryty przed naszymi oczyma, podprogowy świat. (z informacji w stopce wydawniczej). http://ksiegarnia.proszynski.pl/product,72285. W ofercie Wydawnictwa inne tytuły publikacji Autora. http://ksiegarnia.proszynski.pl
Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego oferuje w serii ‘Świat nanotechnologii’ publikację p.t. Grafen. Otrzymywanie, charakterystyka, zastosowania autorstwa grupy naukowców: Andrzej Huczko, Agnieszka Dąbrowska, Magdalena Kurcz.
Z informacji Wydawnictwa wynika, iż jest to pierwsza publikacja książkowa w języku polskim o grafenie. Autorzy monografii przedstawiają w niej grafen na tle współczesnych badań nanotechnologicznych, historię jego odkrycia, metody otrzymywania (włącznie z grafenem komercyjnym), właściwości oraz aktualne i perspektywiczne zastosowania. W książce jeden z rozdziałów prezentuje wyniki coraz intensywniejszym badań innych materiałów dwuwymiarowych o morfologii warstwowej. Książka zawiera przegląd aktualnie zarejestrowanych patentów, których liczba w ostatnich latach bardzo się zwiększa.
Grafen odkryto przed dwunastu laty; jest to forma węgla, występująca w postaci dwuwymiarowych warstw zbudowanych z atomów tego pierwiastka i odznaczająca się niezwykłymi właściwościami fizykochemicznymi. Grafen uznano za materiał o nieograniczonej, patrząc perspektywicznie, możliwości zastosowań z uwagi na jego wyjątkowe właściwości elektronowe, optyczne i mechaniczne. Odkrywcy grafenu zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w 2010 roku.
Książka jest adresowana do szerokiej rzeszy odbiorców, tj.: studentów i pracowników naukowych ścisłych kierunków uniwersyteckich i politechnicznych, pracowników wszelkich naukowych instytutów naukowo-badawczych, co więcej producentów w dziedzinie elektroniki, optyki, inżynierii materiałowej, chemii i technologii chemicznej, a także osób zainteresowanych nowymi trendami w technice i inżynierii materiałowej. Bogata bibliografia - niemal 2000 pozycji - ułatwi osobom szczególnie zainteresowanym dotarcie do bardziej specjalistycznej wiedzy na temat grafenu. http://www.wuw.pl/
Do udziału w Jubileuszowej – 20. edycji Poznańskich Dni Książki nie tylko naukowej zaprasza Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyjątkowe Dni Książki odbywać się będą w dniach 15 – 17 listopada 2016 r. w zabytkowych wnętrzach Collegium Maius przy ul. A. Fredry 10.
Organizatorzy przewidzieli szereg wydarzeń towarzyszących, m. in. spotkania autorskie, promocje książek, panele dyskusyjne na temat szeroko pojętego prawa autorskiego, efektywnej komunikacji naukowej oraz studencki kiermasz „Książka za książkę” i tradycyjnie Forum Wydawców
Podczas Poznańskich Dni Książki już po raz czwarty ogłoszony jest Konkurs na Najlepszą Książkę Popularnonaukową; patronat nad Konkursem objął Prezydent Miasta Poznania.
Ponadto w trakcie wydarzenia rozstrzygnięte zostaną inne tradycyjne konkursy:
Wszystkie materiały: warunki uczestnictwa, formularze zgłoszeniowe, informacje na temat konkursów znajdują się na naszej stronie internetowej www.press.amu.edu.pl.
Prof. dr hab. Urszula Wojda jest członkiem międzynarodowego Konsorcjum, które otrzymało grant UE Horizon 2020 w konkursie FETOPEN: Research & Innovation Action, Novel Ideas for Radically New Technologies. Celem badań konsorcjum jest rozwój nowych strategii leczenia i diagnostyki choroby Alzheimera w oparciu o badania zmian glikobiologicznych. Projekt ArrestAD” uzyskał najwyższą z możliwych ocenę recenzentów (15/15).
W skład Konsorcjum projektu „ArrestAD” wchodzą jednostki:
Lider Konsorcjum: Universite Paris XII Val de Marne, Francja; The University of Liverpool, Anglia; Stichting Katholieke Universiteit, Holandia; Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN; Fundacion de Investigacion del Cancer de la Universidad de Salamanca, Hiszpania; Assistance Publique - Hopitaux de Paris, Francja; Universitat Autonoma de Barcelona, Hiszpania; SCREENCELL Company.
Prof. Urszula Wojda ze swoją grupą, z Pracowni Badań Przedklinicznych o Podwyższonym Standardzie Centrum Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. Marcelego Nenckiego, będzie badała zależności miedzy czynnikami genetycznymi i proteomicznymi AD a zmianami glikozaminoglikanów w komórkach krwi, jako podstawę do rozwoju nowych strategii wczesnej diagnostyki AD. Próby krwi do badań dostarczy zespół prof. Tomasza Gabryelewicza z Oddziału Alzheimerowskiego Centralnego Klinicznego Szpitala MSWiA w Warszawie.
Pani prof. Urszula Wojda jest członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.W roku 2014, zmieniając dotychczasowe formuły zjazdów PTBioch. zorganizowała po raz pierwszy Kongres BIO, jednocząc we wspólnych obradach naukowców z czterech organizacji naukowych, tj. Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Biologii Komórki, Biofizycznego i Bioinformatycznego.
FNP zaprasza młodych uczonych do składania wniosków w programie START (konkurs 2017).
Stypendium START jest przyznawane najzdolniejszym młodym badaczom w dowód uznania dla osiągnięć. W konkursie o stypendium oceniane są przede wszystkim jakość i oryginalność dotychczasowego dorobku naukowego kandydata oraz jego najważniejsze osiągnięcie badawcze. Stypendium można przeznaczyć na dowolny cel. W ubiegłych latach wysokość rocznego stypendium wynosiła 28 000 zł.
W bieżącej edycji konkursu programu START zostaną przyznane także wyróżnienia wybitnym kandydatom, których osiągnięcia naukowe zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu w trzech obszarach dziedzinowych: nauk humanistycznych i społecznych, przyrodniczych i medycznych oraz ścisłych i technicznych. Stypendia wyróżnionych laureatów zostaną podwyższone.
Wnioski składane do konkursu START będą także rozpatrywane w konkursie o stypendium im. prof. Barbary Skargi. Stypendystą W tym konkursie osoba, której badania wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic między różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce, może zostać stypendystą. Stypendium laureata też zostanie podwyższone.
FNP zaprasza wszystkich kandydatów do ubiegania się o stypendia wyjazdowe do wybranego przez kandydata zagranicznego ośrodka badawczego. Stypendia wyjazdowe przyznawane są laureatom po rozstrzygnięciu konkursu START na podstawie kryteriów opisanych w Instrukcji przygotowania wniosku.
Zainteresowani konkursem START proszeni są do zapoznania się z Regulaminem Programu Start i Instrukcją przygotowania wniosku umieszczonymi na stronie Programu: http://www.fnp.org.pl/rozpoczynamy-przyjmowanie-wnioskow-w-programie-start-2/. Znajdują się w nich m.in. szczegółowe informacje o kryteriach i sposobie oceny wniosków oraz opis poszczególnych etapów konkursu.
Wnioski w konkursie START 2017 można składać do 31 października br.
Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " MOLEKULARNE MECHANIZMY W CHOROBACH CYWILIZACYJNYCH I NOWE STRATEGIE TERAPEUTYCZNE". Webinar on-line odbędzie się 12 grudnia 2024 r., o godz. 13:00
Dlaczego warto publikować w Acta Biochimica Polonica (ABP)?
Od stycznia 2024 roku nastąpiła zmiana platformy wydawniczej Acta Biochimica Polonica na platformę firmy Frontiers Media SA, wydawcy recenzowanych, ogólnodostępnych czasopism naukowych. Pismo założone 66 lat temu, Acta Biochimica Polonica jest godnym zaufania czasopismem w dziedzinie biochemii!