Szanowni Państwo, w ostatnim dniu lutego 2025 r. obchodzimy Dzień Chorób Rzadkich. Z tej okazji 28 lutego 2025 r. o godzinie 9:30 organizujemy konferencję pt. "Choroby rzadkie w wielowymiarowej perspektywie.", na które serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów: Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego i Fundacji EB Polska.
Czytaj więcej: Wydarzenie w O/Warszawskim: Dzień Chorób Rzadkich
Oddział Krakowski PTBioch wraz z organizatorami serdecznie zapraszają do udziału w II Międzynarodowym Sympozjum: Prognostic and Therapeutic Implications of RKIP and YY1 in Cancer, Autoimmune, and Inflammatory Diseases, które odbędzie się w dniach 9–11 kwietnia 2025 roku w Krakowie.
Ze smutkiem i żalem zawiadamiamy o śmierci Pani Prof. dr hab. med. Marii Jastrzębskiej (08.09.1949 – 02.01.2025), kierującej Zakładem Analityki Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie!
Pani Profesor była absolwentką, z roku 1972, Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego, z tytułem magistra biologii w zakresie biochemii, na podstawie pracy magisterskiej pt.” Wpływ promieniowania gamma na metabolizm erytrocytów konserwowanej krwi ludzkiej”. Pracę zawodową rozpoczęła we wrześniu 1972 roku w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie na stanowisku samodzielnego biologa, następnie specjalisty, starszego specjalisty, i wreszcie od roku 1998 na stanowisku adiunkta. W latach 1974- 1991 zatrudniona była dodatkowo w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 2, pełniąc dyżury laboratoryjne w tamtejszym Laboratorium Centralnym.
Stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskała w 1983 r. w Akademii Medycznej w Poznaniu, na podstawie rozprawy pt. „Niektóre parametry układu hemostatycznego u ludzi młodych z hiperlipoproteidemią pierwotną i po zawale serca”. Praca doktorska była wykonana w ramach Programu Resortowego (Nr 10-RMZ-I; 1.72 i 1.74) Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. Jej promotorem był ówczesny kierownik Samodzielnej Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej PAM, prof. dr. hab. n. med. Janusz Gregorczyk.
Kontynuacją badań podjętych w rozprawie doktorskiej była praca habilitacyjna „Stan funkcjonalny płytek krwi i układu fibrynolizy u mężczyzn z chorobą niedokrwienną serca i pierwotną hiperlipoproteinemią: wpływ aspiryny i heparyny”, wykonana przez Marię Jastrzębską w Katedrze Biochemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej PAM, pod opieką prof. dr hab. n. farm. Marka Naruszewicza. Stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie biologii medycznej - biochemii klinicznej uzyskała w 1996 roku w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.
1 października 2000 roku J.M. Rektor PAM mianował dr hab. Marię Jastrzębską na stanowisko kierownika Samodzielnej Pracowni Zaburzeń Hemostazy Katedry Biochemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej PAM w Szczecinie, przekształconej później w Zakład Analityki Medycznej; funkcję tę pełniła do czasu przejścia na emeryturę (2023).
Bogaty i konsekwentnie rozbudowywany tematycznie dorobek naukowy Pani Marii Jastrzębskiej oraz jej żywa aktywność dydaktyczna i popularyzatorska zaowocowały nadaniem przez Prezydenta RP tytułu profesora w roku 2007.
W 2002 roku uzyskała dyplom I stopnia specjalizacji w zakresie analityki klinicznej.
Maria Jastrzębska swoją osobistą pracą organizacyjną i systematyczną intensywną współpracą z administracyjnymi oraz naukowymi jednostkami Uczelni, mając we wsparciu zainteresowanie władz Uczelni doprowadziła do powołania i otwarcia Oddziału Analityki Medycznej w PUM; była cenionym przez studentów prodziekanem tego Wydziału w latach 2007 - 2016. Przez wiele lat kierowała studium zawodowego kształcenia podyplomowego w zakresie analityki medycznej.
Pani Profesor była aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej, Polskiego Towarzystwa Badan nad Miażdżycą
Dorobek naukowy Pani Profesor obejmuje 90 publikacji, w tym 25 prac przed oraz 65 prac po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego. W ogólnej liczbie publikacji przeważają prace oryginalne (umieszczone w czasopismach międzynarodowych, w przewadze z listy filadelfijskiej), pomad 20 stanowią prace poglądowe, kilka monografii, rozdziałów w książkach oraz 1 praca metodyczna. Większość doniesień zjazdowych przedstawiła na zjazdach i sympozjach zagranicznych.
Tematyka działalności naukowej Pani Profesor ujmuje: Zaburzenia w układzie krzepnięcia krwi i fibrynolizy w chorobach sercowo-naczyniowych i w dyslipidemiach, z uwzględnieniem wpływu leków przeciwzakrzepowych (heparyna i kwas acetylosalicylowy – badania kliniczne i doświadczalne); Hemostatyczne, biochemiczne i środowiskowe czynniki ryzyka miażdżycy w rodzinach z obciążającym wywiadem w kierunku chorób sercowo- naczyniowych: prewencja pierwotna; Zaburzenia hemostazy w żylnej chorobie zakrzepowej; Układ hemostazy a system renina-angiotensyna-aldosteron (RAA) w nadciśnieniu tętniczym i chorobie niedokrwiennej serca, z uwzględnieniem roli polimorfizmów genetycznych czynników hemostazy i systemu RAA ; Plejotropowe działanie niektórych leków hipolipemicznych i hipotensyjnych na układ hemostazy, z uwzględnieniem roli polimorfizmów genetycznych; Badania układu hemostazy w różnych stanach patologicznych.
Główne osiągnięcia badawcze, m.in.:
Prof. Jastrzębska wypromowała 5 doktorów i 1 habilitanta, recenzowała 4 prace doktorskie i 1 habilitacyjną.
Pani Profesor Jastrzębska była wybornym dydaktykiem; prowadziła zajęcia (wykłady, seminaria, ćwiczenia) dydaktyczne z biochemii klinicznej i diagnostyki laboratoryjnej (diagnostyka zaburzeń hemostazy, diagnostyka niedokrwistości oraz chorób układu białokrwinkowego) dla uczestników różnych lat studiów Wydziału Lekarskiego, Wydziału Stomatologii oraz Wydziału Nauk o Zdrowiu. Prowadziła z ogromnym zaangażowaniem szkolenia podyplomowe dla lekarzy i personelu laboratoryjnego. Organizatorem ww. szkoleń były najczęściej oddziały krajowe polskich towarzystw naukowych, w tym Polskie Towarzystwo Biochemiczne, Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Na uwagę zasługiwały kursy organizowane przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą (PTBnM) pod międzynarodowym patronatem International Atherosclerosis Society. Szkolenia te, o tematyce „Aktywne metody profilaktyki kardiologicznej”, miały wysoką rangą naukowo-dydaktyczną.
Za działalność naukową i dydaktyczną otrzymała:
W uznaniu jej osiągnięć została uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem „Za zasługi dla PAM” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Wspominamy dziś Nieobecną Profesor Marię Jastrzębską – po ludzku ciepłą, serdeczną, życzliwą osobę, badaczkę o szerokich horyzontach wiedzy, zawsze gotową do rozmowy o problemach naukowych, w których mogła pomóc merytorycznie, warsztatowo czy zbudować nowy projekt badawczy. Była kobietą piękną, wdzięczną i elegancką, uśmiechniętą i kochającą życie, w tym spotkania z ludźmi i swój ogród!
Uroczystość pożegnania Pani Profesor Marii Jastrzębskiej rozpocznie się w Kaplicy nr 2 (boczna) Cmentarza Centralnego w Szczecinie w poniedziałek,13 stycznia b.r. o godz. 13:15 wystawieniem otwartej trumny, o godz. 14:00 nastąpi modlitwa pożegnalna.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu w Bełchatowie., w dniu 17 stycznia b.r.o godz.14:30.
Wszystkim, którym brak Zmarłej Pani Profesor sprawia ból i smutek składamy słowa współczucia i żalu.
R.I.P, Pani Profesor!
Marysiu, brakuje nam Ciebie!
Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Biochemicznego w Szczecinie
29. stycznia 2025 (środa ) w w godzinach od 10:00 do 16:30 odbędzie się sympozjum: "Antybiotyki, antybiotykooporność i sposoby jej przeciwdziałania" współorganizowane przez Warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną "Nowoczesne technologie w diagnostyce i terapii chorób zakaźnych i nowotworowych, od mikrobiologii do terapii celowanej". Webinar on-line odbędzie się 16 stycznia 2025 r., o godz. 13:00.Zapraszamy do zapoznania sie z programem:
Czytaj więcej: Wydarzenie w O/Łódzkim - webinar 16 stycznia, godz. 13:00
Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...
Nagroda im. Jakuba Karola Parnasa 2024 przyznana!
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością informuje, że laureatami Nagrody im. Jakuba Karola Parnasa za rok 2024 zostali: Michał Brouze, Agnieszka Czarnocka-Cieciura, Olga Gewartowska, Monika Kusio-Kobiałka, Kamil Jachacy, Marcin Szpila, Bartosz Tarkowski, Jakub Gruchota,...