logo PTBIOCH

logo FEBS

Wykład „Czy geny są niebezpieczne?” poprowadzi prof. Magdalena Fikus w dniu 29 października o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Pasteura 5.

W latach 70. rozpoczęły się badania nad fragmentami DNA i wyodrębnianiem genów. Naukowcy wycinali pewne fragmenty DNA, w których przewidywano, że mogą występować geny funkcjonalnie istotne, i te geny wprowadzano do organizmów innych gatunków. Jednak przy niewielkiej wiedzy na temat budowy chemicznej DNA wyodrębnianie genów robiono trochę „na ślepo”. Naukowcy jako pierwsi zwrócili uwagę, że manipulacje genetyczne mogą być niebezpieczne.

O niebezpieczeństwach, jakie mogą kryć w sobie geny, opowie podczas najbliższego wykładu z cyklu „Zapytaj fizyka” prof. Magdalena Fikus, która pracuje w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN i specjalizuje się we własnościach kwasów nukleinowych, biofizyce komórki oraz inżynierii genetycznej.

Prof. Magdalena Fikus jest członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i była współinicjatorką powołania wydarzenia popularyzującego badania naukowe, p.n. Festiwal Nauki. (informacja wg witryny UW).

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

WYDARZENIE W O/LUBELSKIM

WYDARZENIE W O/LUBELSKIM

Lubelski Oddział PTBioch od ponad 15 lat jest współorganizatorem Konkursu Biochemicznego,w którym biorą udział uczniowie ze szkół średnich. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku i była edycją lokalną, natomiast od 2017 roku Konkurs ma zasięg ogólnopolski i biorą w nim udział uczniowie z...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

W maju br. mija 12 rocznica pożegnania prof. Anny Wojtczak. Profesor Anna Wojtczak była związana z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego od czasu studiów na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1954 r., gdy Instytut przeniósł się do Warszawy, powróciła razem z...

więcej więcej