Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego powierzył mi obowiązek kierowania pracami Komisji Konkursowej ZG PTBioch. przyznającej stypendia im. prof. Janiny Opieńskiej - Blauth studentom - autorom prac zgłaszanym na najbliższy, już III Kongres BIO 2018 w Gdańsku (51 Zjazd PTBioch).

Zachęcam młodych adeptów nauki do skorzystania z przyjaznych zasad ubiegania się o stypendium w tegorocznej edycji Konkursu; nagroda umożliwia zwolnienie z opłaty kongresowej, zwrot kosztów podróży, i zapewnienie pobytu podczas obrad Kongresu, w Gdańsku we wrześniu b.r.

Regulamin Konkursu znajduje się w witrynie PTBioch:

https://www.ptbioch.edu.pl, w zakładce: Nagrody i Stypendia.

Termin przyjmowania zgłoszeń do Konkursu mija o północy 15 maja lub 29 czerwca b.r. (zasada identyczna z ogólnymi warunkami nadsyłania streszczeń określonymi przez Organizatora III Kongresu BIO).

Gotowość uczestnika Konkursu do wygłoszenia pracy lub wybór wyłącznie formy posterowej decyduje o wczesnym lub późnym terminie nadesłania zgłoszenia na Konkurs.

Gotowość wygłoszenia pracy przez potencjalnego stypendystę nie jest równoznaczna z pewnością zakwalifikowania pracy do ustnej prezentacji przez organizatora sesji.

Zgłoszenia na Konkurs można przesyłać na poniższy adres elektroniczny i pocztowy.

Ze słowami serdeczności,

Dr n. przyr. Teresa Wesołowska

Zakład Biochemii i Żywienia Człowieka PUM

Ul. Broniewskiego 24,

71-460 Szczecin

Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych Pomorskiego Uniwersytety Medycznego w Szczecinie ma zaszczyt zaprosić na II Ogólnopolską Konferencję Naukową Studentów Medycyny Laboratoryjnej pt.: „Współczesna medycyna laboratoryjna”. Konferencja odbędzie się 24 marca 2018 roku, o godzinie 9:00 w audytorium im. Prof. Stanisława Skoczowskiego Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, znajdującego się przy ul. 26 kwietnia 10 w Szczecinie.

Podczas ośmiu, prezentowanych przez wybitnych specjalistów  wykładów, zostaną przybliżone najnowsze osiągnięcia z szerokiej dziedziny, jaką jest medycyna laboratoryjna. Dodatkowo udział w konferencji zostanie nagrodzony punktami edukacyjnymi: dla lekarzy - 3,0pkt; dla diagnostów 3,3pkt.

Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę internetową http://konferencja.stdl.pl Zachęcamy także do zapoznania się z załączonymi ulotkami.

Uczestnicy sesji plakatowej, absolwenci, diagności laboratoryjni, lekarze bądź przedstawiciele innego zawodu medycznego wnoszą opłatę w wysokości 20 zł, natomiast studenci, doktoranci - 15 zł.

Organizatorzy zapraszają lekarzy i studentów zainteresowanych onkologią (onkologia kliniczna, chirurgia onkologiczna, radioterapia, ginekologia onkologiczn, patomorfologi) na III Ogólnopolską Studencką Konferencję Szkoleniową Innowacje w Onkologii, która odbędzie się 14 kwietnia 2018 r. w auli Rektoratu PUM w Szczecinie przy ul. Rybackiej 1.
Wykład inauguracyjny wygłosi Katarzyna Głowala – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Program Konferencji Szkoleniowej „Innowacje w Onkologii”

Więcej informacji:

XXXIV Konferencja Naukowa ROŚLINY OLEISTE – POSTĘPY W GENETYCE, HODOWLI, TECHNOLOGII I ANALITYCE LIPIDÓW jest organizowana w dniach 10-11 kwietnia 2018 r. przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy, Oddział w Poznaniu oraz Zakład Chemii Żywności i Analizy Instrumentalnej ITŻPR Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczy w Poznaniu.

Obrady odbędą się w Centrum Kongresowym IOR w Poznaniu, ul. Węgorka 20a.

Informacje szczegółowe: http://skylark.up.poznan.pl/events/ro%C5%9Bliny-oleiste-%E2%80%93-post%C4%99py-w-genetyce-hodowli-technologii-i-analityce-lipid%C3%B3w

Cykl popularnonaukowych wykładów w ramach obchodzonego na całym świecie Tygodnia Mózgu odbędzie się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach 12-18 marca b.r. Wydarzenie naukowe dedykowane jest pamięci prof. Jerzego Vetualniego, znakomitego psychofarmakologa, neurobiologa i biochemika.

Program Tygodnia Mózgu 2018:

• 12 marca: prof. dr hab. Ryszard Tadeusiewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) - „Co modelowanie neurocybernetyczne i symulacja komputerowa mogą wnieść do wiedzy o mózgu”
  • 13 marca: prof. dr hab. Jan Barciszewski (Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu) - „Diagnoza i leczenie guzów mózgu”
  • 14 marca: prof. dr hab. Dominika Dudek (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum) - „Zaburzenia afektywne dwubiegunowe - choroba ludzi kreatywnych”
  • 15 marca: dr Paweł Boguszewski (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie) - „Naukobzdury i pseudomedycyna”
  • 16 marca: prof. dr hab. Irena Nalepa (Instytut Farmakologii PAN w Krakowie) - „Stres, depresja, leki przeciwdepresyjne a plastyczność neuronalna”
  • 17 marca: prof. dr hab. Elżbieta Pyza (Uniwersytet Jagielloński) - „Mechanizm okołodobowego zegara biologicznego - Nagroda Nobla 2017”
  • 18 marca: dr hab. Janusz Rybakowski (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu) - „Choroby psychiczne w świetle teorii ewolucji”

Wszystkie wykłady odbędą się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33 (godz. 17.00).

FEBS2018

"O nauce w Polsce – zamyślenie"

W siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w końcu stycznia b.r. odbyła się premiera książki wieloletniego prezesa FNP prof. Macieja W. Grabskiego pt. „O nauce w Polsce – zamyślenie”  z udziałem znakomitości polskiej nauki. Książka zawiera zbiór refleksji napisanych i wygłoszonych przez prof....

Z ŻYCIA BIOCHEMII