logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

W Edynburgu, na terenie Uniwersytetu, w dniu 6 lipca b.r. odbyło się niezwyczajne, emocjonujące wydarzenie. Dyplom Doktora Honorowego University of Edinburgh w zakresie Nauk Panu Profesorowi Piotrowi Laidlerowi wręczyła Her Royal Highness, Princess Anna - The Chancelor of The University of Edinburgh. Ten zaszczytny tytuł nadano w uznaniu całokształtu Jego działalności akademickiej i na rzecz współpracy między UJ/UJ-CM i UoE ze szczególnym wskazaniem dokonań w zakresie międzynarodowej działalności edukacyjnej, a zwłaszcza na rzecz rozwoju współpracy między polskimi uczelniami medycznymi a Uniwersytetem w Edynburgu

Cykl Konferencji Parnasowskich rozpoczął się 20 lat temu jako wspólna Polsko-Ukraińska inicjatywa spotkań odbywających się co dwa lata. Z czasem inicjatywa ta została poszerzona o Izraelskie Towarzystwo Biochemii i Biologii Molekularnej. Nazwa konferencji upamiętnia polskiego biochemika narodowości żydowskiej, Jakuba Karola Parnasa (1884-1949), który przyczynił się walnie do odszyfrowania szlaku glikolizy. X Konferencja Parnasa została wsparta przez program 3+ FEBS Meeting Program, zapewniający wsparcie konferencji organizowanych wspólnie przez trzy lub więcej stowarzyszeń zrzeszonych w FEBS jak również granty podróżne dla uczestników pochodzących z krajów innych niż organizujący konferencję.

Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN zaprasza młodych naukowców z całego świata do odbywania staży podoktorskich i oferuje możliwość współpracy z wysoko wykwalifikowanymi grupami badawczymi.
Stypendia Marie Skłodowska-Curie przyznawane są przez Komisję Europejską. Więcej informacji na stronie:

ec.europa.eu

oraz

en.nencki.gov.pl

Organizatorzy 12 Kongresu Biologii Komórki, Praga 2016 zawiadamiają o prezesunięciu terminu rejestracji do 31 maja i terminu składania streszczeń do 26 czerwca.

Więcej szczegółów: http://www.iccb2016.org/

Serdecznie zapraszamy na jednodniowe sympozjum, poświęcone chorobom McArdle'a i Pompego. Sympozjum odbędzie się 13 maja na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym z udziałem czołowych, europejskich specjalistów od tych chorób.

FEBS prosi o ocenę doświadczeń z finansowaniem projektów przez "Horyzont 2020".

W przeddzień święta niepodległości, w Warszawskim Archiwum Akt Nowych odbyła się uroczysta prezentacja uratowanych przed zniszczeniem resztek zbiorów z tak zwanego Archiwum Belwederskiego. W prezentowanych zbiorach znalazło się wiele pamiątek po braciach Mozołowskich.

W dniach 4-9 lipca br., w Berlinie, odbył się.czterdziesty Kongres Europejskiej Federacji Towarzystw Biochemicznych W czasie kongresu Rada FEBS wybrała prof. Adama Szewczyka, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, na 3 letnią kadencje do Komitetu Finansowego FEBS.

Z prawdziwą przyjemnością donosimy, że od końca maja Polskie Towarzystwo Biochemiczne jest pełnoprawnym członkiem CrossRef i od drugiego numeru Acta Biochimica Polonica zaczęła regularnie przypisywać identyfikatory DOI. W planach na najbliższe miesiące jest uzupełnienie identyfikatorów za ostatnie dwa lata, tak by nasi autorzy mogli czerpać jak największe korzyści z widoczności swych prac w systemie CrossRef.

Z niepokojem przyjmujemy fakt, że propozycja Jean-Claude Junckera, przewidująca przeniesienie istotnej ilości środków z programu Horyzont 2020 na korzyść Europejskiego Funduszu na rzecz Inwystycji Strategicznych (EFSI) doprowadzi do nieodwracalnego osłabienia finansowania nauki ze środków UE. Zagrożenie jest na tyle poważne, że władze FEBS, popierając inicjatywę EMBO, apeluje do wszystkich członków społeczności naukowej aby starali się wpływać na swoich lokalnych polityków i nakłonic ich do przeciwstawienia się tej inicjatywie.

Przypomnijmy sobie jak było, zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Kongresu Bio 2014

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Poznańskim

Wydarzenie w O/Poznańskim

W imieniu Oddziału Poznańskiego PTBioch i Sekcji Kwasów Nukleinowych PTBioch zapraszamy do uczestnictwa w wykładach o tematyce związanej z kwasami nukelinowymi w auli Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN (wejście od ulicy Henryka Wieniawskiego). Wykłady w języku angielskim. W piątek, 10.5. o godz....

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

W maju br. mija 12 rocznica pożegnania prof. Anny Wojtczak. Profesor Anna Wojtczak była związana z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego od czasu studiów na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1954 r., gdy Instytut przeniósł się do Warszawy, powróciła razem z...

więcej więcej