logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

12th Bialystok International Medical Congress

Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku p raz dwunasty organizuje  w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w dniach 20-22 kwietnia 2017 r. międzynarodową konferencję dla studentów i doktorantów „12th Bialystok International Medical Congress for Young Scientists” . Jest to doroczne spotkanie setek studentów i doktorantów z całej Polski i z zagranicy. Młodzi fascynacji nauki mają możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć badawczych, jest to też okazja doskonalenia umiejętności prezentacji i . Konferencja BIMC jest jedną z największych konferencji studenckich w Polsce; w ub. roku w wydarzeniu naukowym wzięło udział ponad 300 uczestników. Jest to idealna okazja dla młodych naukowców do przedstawienia wyników swoich badań oraz doskonalenia umiejętności prezentacji. Najlepsze prace są honorowane atrakcyjnymi nagrodami podczas Uroczystej Gali.

W programie konferencji oprócz licznych sesji tematycznych, zawarte są wykłady eksperckie, a także warsztaty, podczas których uczestnicy mają możliwość rozwoju umiejętności praktycznych. Konferencja stwarza też warunki na zawarcie nowych znajomości ze studentami zarówno polskich, jak i zagranicznych uczelni.

Więcej informacji: bimc.umb.edu.pl

Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zaprasza na obrady
VII Międzynarodowej Studenckiej Konferencji Młodych Naukowców i XXII Ogólnopolską Konferencję Studenckich Kół Naukowych Uczelni Medycznych. Konferencja odbędzie się w dniach 6 - 8 kwietnia b.r na terenie Centrum Naukowej Informacji Medycznej ul. K. Marcinkowskiego 2-6.
Studenckie Towarzystwo Naukowe (STN) jest organizacją, której nadrzędnym celem jest zachęcanie studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu do prowadzenia badań naukowych oraz pomoc w realizacji projektów badawczych z zakresu medycyny, a także nadzór nad działalnością Studenckich Kół Naukowych.
Najważniejszym wydarzeniem, spośród wszystkich koordynowanych przez STN akcji, jest corocznie organizowana Międzynarodowa Studencka Konferencja Naukowa Młodych Naukowców, podczas której studenci mają okazję zaprezentować wyniki swoich badań, podzielić się doświadczeniami jak również zdobyć cenne nagrody. Studenci z polskich i zagranicznych uczelni medycznych mają okazję zaprezentować prace zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Konferencja to nie tylko czas na prezentację swojego dorobku, ale również spotkania towarzysko-naukowe. Coroczną tradycją staje się kawiarenka naukowa, podczas której kilka pokoleń lekarzy, od seniorów, przez praktyków, do studentów, wymienia się spostrzeżeniami na temat współczesnej medycyny i jej osiągnięć.
 
Trzydniowe obrady oraz warsztaty wieńczy Uroczysta Gala w zabytkowych salach Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego: Auli Leopoldina oraz Oratorium Marianum. Wśród zaproszonych gości wymienić należy JM Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Prorektorów i Dziekanów wszystkich wydziałów naszej Uczelni, Gościa Honorowego oraz przedstawicieli instytucji patronackich i sponsorów.
 
Od trzech lat, Gala jest także okazją do ogłoszenia dziesięciu najbardziej aktywnych kół naukowych Uczelni i nagrodzenia koła naukowego z najwyższą punktacją oraz najwyższym wskaźnikiem PC, który ukazuje wydajność członków koła.
 
W ubiegłorocznym wydarzeniu uczestniczyło blisko 700 studentów z polskich i zagranicznych uczelni medycznych. Zmagania młodych naukowców oceniali wybitni profesorowie, doktorzy i lekarze Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
 

Ekspozycję "Ogrody Kobiecości" prezentującą kobiecość w różnych jej odsłonach: zdrowiu, urodzie i pielęgnacji, higienie, ubiorze czy seksualności otwarto w Dziale Starej Książki Medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej. Dzięki zbiorom można zorientować się jak dawniej podchodzono do kwestii dbania o te sfery życia kobiety.

Na wystawie przedstawiono m.in. wybrane recepty na dolegliwości kobiece z renesansowych zielników, w tym najstarszego polskiego zielnika wydanego drukiem w 1534 roku: "O ziołach y o moczy gich, o paleniu wódek z ziół, o oleykach przyprawianiu, o rzeczach zamorskich..." Stefana Falimirza. 

Uwagę zwiedzających zwracają grafiki kobiet z przedwojennych czasopism oraz ekslibrisy z wizerunkami kobiet, ze zbiorów GBL. Wśród eksponowanych ekslibrisów można podziwiać np. znak własnościowy prof. Wiktora Grzywo Dąbrowskiego, ojca medycyny sądowej, przedstawiający piękność trzymającą księgę w otoczeniu kwiatów, z 1909 roku. 

W trakcie zwiedzania można zobaczyć narzędzia lekarskie, poradniki dla kobiet, w tym wydaną w roku 1928  "Lekarkę domową: złotą księgę kobiecą ku oświecaniu i pouczaniu dla zdrowych i chorych o najważniejszych kwestjach nauki zdrowia i lecznictwa" napisaną przez Janinę Springer. Autorka poruszyła w niej wszystkie zagadnienia ówczesnej opieki i higieny domowej nad chorym. Pozycja ta otrzymała nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Higienicznej w Dreźnie.

Niewątpliwą gratką ekspozycji są reklamy leków i środków kosmetycznych z czasopism okresu międzywojennego, m.in. z periodykow:"Wiadomości Drogistowskie" i "Drogerzysta" oraz "Drogista" W prasie dostępnej szerokiemu kręgu odbiorców np. na łamach "Kosmetyki Nowoczesnej" pojawiały się reklamy perfum i kosmetyków.

Wystawę zamyka ekspozycja obrazów pejzaży i kwiatów pędzla Krystyny Mojskiej, z zawodu pielęgniarki, obecnie uznanej malarki; jej obrazy goszczą w prywatnych zbiorach w wielu krajach świata.

"Ogrody kobiecości" można zwiedzać do końca maja b.r.  Organizatorzy zapraszają na miejsce eskpozycji przy ul. Jazdów 1A, w Warszawie, w dni robocze w godz. 9.00 – 15:00.

46. Międzynarodowe Semina­rium Kół Naukowych pod nazwą „Koła naukowe – szkołą twórczego działania” przygotowywane jest w Olsztynie w dniach 24 – 25 kwietnia 2017 roku.

Interdyscyplinarny pro­gram Seminarium jest adresowane do studentów i doktorantów.

W za­mierzeniu organizatorów spotkanie jest platformą dla wymiany infor­macji, doświadczeń badawczych, i okazją do nawiązania współpracy.

Seminarium organizuje studenckie Koło Aktywizacji i Wspierania Ani­matorów (KAWA) z Wydziału Nauk Społecznych Uniwresytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, a wsparcia udziela Studenckie Koło Naukowe Przetwór­stwa Surowców Roślinnych z Wy­działu Nauk o Żywności.

Więcej informacji i aktualności na stronie: http://mskn2017.pl/.

Kontakt ma­ilowy: mskn2017.uwm@gmail.com 

 

 

 

 

 

http://mskn2017.pl/

 

 

Tegoroczny Finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biochemicznej dla studentów Wydziałów Lekarskich Uczelni Medycznych „SUPERHELISA 2017” organizowany jest przez ŚLĄSKI UNIWESYTET MEDYCZNY Katedra i Zakład Biochemii w KATOWICACH.

PRZYGOTOWANIA do KONKURSU rozpoczną się w marcu 2017.

Zgłoszenia do Konkursu proszę posyłać mailowo do sekretariatu KBL na adres: edyta.jawor@uj.edu.pl do dnia 6 maja 2017 roku.

Eliminacje do Konkursu będą przeprowadzone do 15 maja (dokładne terminy zostaną ustalone w uzgodnieniu z zainteresowanymi).

Szczegółowe informacje o Konkursie są dostępne do pobrania tutaj.

Z ewentualnymi pytaniami proszę zgłaszać się do dr Joanny Dulińskiej-Litewki
(mblitewk@cyf-kr.edu.pl).

http://www.biochemia.wl.cm.uj.edu.pl/studenci/superhelisa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

WYDARZENIE W O/LUBELSKIM

WYDARZENIE W O/LUBELSKIM

Lubelski Oddział PTBioch od ponad 15 lat jest współorganizatorem Konkursu Biochemicznego,w którym biorą udział uczniowie ze szkół średnich. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku i była edycją lokalną, natomiast od 2017 roku Konkurs ma zasięg ogólnopolski i biorą w nim udział uczniowie z...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

W maju br. mija 12 rocznica pożegnania prof. Anny Wojtczak. Profesor Anna Wojtczak była związana z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego od czasu studiów na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1954 r., gdy Instytut przeniósł się do Warszawy, powróciła razem z...

więcej więcej