logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Do uczestnictwa w obradach BioOpen - III Konferencji Doktorantów Nauk o Życiu zapraszają do Łodzi w dniach 11-12 maja  2017 doktoranci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem dr hab. Anita Krokosz.

Obrady toczyć się będą na terenie Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, bud. D, ul. Pomorska 141/143.

W programie konferencji goście - wybitni specjaliści, rozpoczną obrady wykładami w czterech sesjach tematycznych:

  • "Mikrobiologia w medycynie i przemyśle",
  • "Biologia molekularna i biotechnologia",
  • "Fizjologia i biotechnologia roślin",
  • "Ekologia i ochrona środowiska".

Uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje osiągnięcia w powyższej problematyce podczas sesji referatowych i posterowych.

Podczas BioOpen swoje usługi i produkty zaprezentują znane firmy z sektora life science.

Kontakt: konferencja.bioopen@gmail.com, 

a szczegóły organizacyjne na stronie:

http://www.uni.lodz.pl/konferencja/szczegoly/iii-ogolnopolska-konferencja-doktorantow-nauk-o-zyciu-bioopen

Prod. dr hab. Ewa Stachowska zaprasza do udziału w IV Międzynarodowej Konferencji uzupełnionej o część warsztatową organizowanej przez Zakład Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, która odbędzie się 3 czerwca 2017 w Auli im. prof. Skoczowskiego ul. 26 kwietnia 10, w budynku Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Konfrencja jest adresowana do lekarzy, dietetyków, terapeutów, studentó i osób zainteresowanych tematem. konferencji

Doskonali mówcy i doświadczeni praktycy będą mówić o otyłości - schorzeniu, którego nie sposób leczyć jednowymiarowo. Dla pacjenta jest najlepiej, kiedy swoje siły połączy kilku specjalistów. Dlatego na konferencji pojawią się eksperci z różnych dziedzin: medycyny, dietetyki, fizjoterapii, biochemii, diagnostyki laboratoryjnej.

Skupimy się na różnych typach otyłości, jej występowaniu, leczeniu i powikłaniach. Poruszymy zagadnienia ściśle powiązane z problematyką, tj, m. in:. zakwaszenie organizmu, nieszczelność jelit, terapia bariatryczna, ziołoterapia, konsekwencje niedoborów wit. D. Całość przedstawimy w oparciu o konkretne przykłady pacjentów w różnym wieku i w różnej sytuacji zdrowotnej.

Ilość miejsc - 500!

Na stronie Konferencji program i wiele intresujących szczegółów, także dla młodych uczestników!

https://konferencja-otylosc.pum.edu.pl/

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uhonorowani KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI zostali naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie: Prof. dr hab. Krzysztof BOROWIAK, Prof. dr hab. med. Andrzej CIECHANOWICZ  oraz Dr med. Andrzej OSSOWSKI za wybitne zasługi w działalności na rzecz przywracania pamięci o ofiarach zbrodni systemów totalitarnych. Ich aktywność związana jest z Polską Bazą Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT) – projektem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Projekt został powołany do życia na mocy porozumienia z Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu; strony podpisały projekt w Szczecinie, w dniu 28 września 2012 roku. Uczelnię reprezentował wówczas prof. dr hab. med. Andrzej Ciechanowicz, ówczesny JM Rektor Uczelni, lekarz, biochemik, członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Profesor uczestniczył do roku 2016 w oficjalnych kontaktach z Zespołem badawczym, władzami IPN, Prezydentem RP i ogłaszaniu personaliów kolejnych zidentyfikowanych ofiar komunistycznych mordów.

W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zespół Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów przekazał informację Prokuraturze IPN o kolejnych zidentyfikowanych ofiarach zbrodni systemu komunistycznego, odkrytych na tzw. Łączce Powązkowskiej. Nie można jeszcze podać dokładnej liczby, ale jest to kilkanaście osób. Do tej pory zostały zidentyfikowane 62 osoby. Pozostałe będą mogły być zidentyfikowane w chwili przekazania materiału DNA przez krewnych ofiar. Materiał do bazy mogą przekazać wszystkie osoby, których bliscy zginęli w wyniku zbrodni systemów totalitarnych (1939-1956).

Identyfikacja genetyczna odbywa się w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie pod kierunkiem dr. Andrzeja Ossowskiego, pełnomocnika rektora PUM ds. Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów jest pierwszą tego typu, kompleksową bazą w Europie. Więcej wiadomości: https://www.pbgot.pl

MIT Enterprise Forum Poland rozpoczyna nabór do kolejnej edycji programu akceleracji startupów, realizowanego w oparciu o know-how jednego z najlepszych na świecie uniwersytetów technologicznych – Massachusetts Institute of Technology. W ramach projektu pomocy początkującym przedsiębiorcom udzielą największe polskie i międzynarodowe organizacje: PKO Bank Polski, Grupa PGNiG, Grupa KGHM, Grupa Adamed, Intel, Visa oraz Hewlett Packard Enterprise. Dzięki grantowi przyznanemu MIT Enterprise Forum Poland w pilotażowym konkursie ScaleUp, zrealizowanym w ramach rządowego programu Start In Poland, startupy, które zakwalifikują się do programu, uzyskają również szansę na dofinansowanie działalności w kwocie nawet do 200 tys. zł. oraz wsparcie w postaci usług o wartości do 50 tys. zł.

Celem projektu jest pomoc startupom, które rozwijają unikalne technologie, w przyspieszeniu procesu komercjalizacji proponowanych rozwiązań. Innowacyjne polskie mikro i małe firmy mogą składać dokumenty aplikacyjne za pośrednictwem strony internetowej mitefpoland.org od 1 marca do 15 maja 2017 roku.

Obszerne informacje na stronie: http://mitefpoland.org/programu-akceleracji/

Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) – druga edycja

MAB jest konkursem umożliwiającym uzyskanie środków na stworzenie w Polsce nowych instytucji badawczych (innowacyjnych centrów doskonałości), w których wybitni naukowcy (niezależnie od narodowości) będą prowadzić wysokiej jakości badania naukowe i prace rozwojowe dotyczące aktualnych, dobrze sprecyzowanych wyzwań naukowych.

Terminy nadsyłania zgłoszeń do kolejnych konkursów w ramach programu:

30.06.2017 oraz 30.06.2018

Informacje o programie, dokumenty, formularze na stronie: http://www.fnp.org.pl/oferta/miedzynarodowe-agendy-badawcze-mab/

 

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

WYDARZENIE W O/LUBELSKIM

WYDARZENIE W O/LUBELSKIM

Lubelski Oddział PTBioch od ponad 15 lat jest współorganizatorem Konkursu Biochemicznego,w którym biorą udział uczniowie ze szkół średnich. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku i była edycją lokalną, natomiast od 2017 roku Konkurs ma zasięg ogólnopolski i biorą w nim udział uczniowie z...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

W maju br. mija 12 rocznica pożegnania prof. Anny Wojtczak. Profesor Anna Wojtczak była związana z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego od czasu studiów na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1954 r., gdy Instytut przeniósł się do Warszawy, powróciła razem z...

więcej więcej