Dnia 1 czerwca 2017 w Brukseli w Bibliotece Solvay, w 1. rocznicę ustanowienia sieci, odbyło się międzynarodowe Forum The Guild "Research, Innovation and the Future of Europe". The Guild of European Research-Intensive Universities jest międzynarodową siecią współpracy zrzeszającą prestiżowe uniwersytety europejskie. Uniwersytet Jagielloński jest współzałożycielem i członkiem. Uczestnikami zarówno Forum The Guild, jak i General Assembly z ramienia UJ, są: prof. Stanisław Kistryn – prorektor ds. badań i funduszy strukturalnych oraz skarbnik i jeden z założycieli the Guild, prof. Dorota Malec – prorektor ds. rozwoju, prof. Andrzej Mania – kierownik Katedry Historii Dyplomacji i Polityki Międzynarodowej oraz dr hab. Andrzej Adamski – pełnomocnik rektora ds. innowacji

Forum gromadzi przedstawicieli środowiska akademickiego (rektorów uniwersytetów) z Europy i świata oraz otoczenia politycznego (komisarzy europejskich, przedstawicieli Parlamentu Europejskiego). Spotkaniu przewodniczył Robert-Jan Smits - dyrektor Generalny ds. Badań i Innowacji, Anneleen van Bossuyt – członek Parlamentu Europejskiego i Janez Potočnik - były komisarz ds. Nauki i Badań (2004–2010) oraz Środowiska (2010–2014) . Wymiana pomysłów na kolejny program ramowy na rzecz badań i innowacji oraz dyskusja o rozwoju badań i innowacji z uwzględnieniem interesu społecznego wypełniły program spotkania. Rozważano także sposoby wzmocnienia: aktywności krajów o niższej skuteczności badawczej, współpracy badawczej i doskonałości naukowej.

2 czerwca w brukselskim biurze The Guild odbyło się Walne Zgromadzenie (General Assembly) członków sieci, podczas którego kontynuowana była dyskusja nt. nowego programu ramowego FP9 i wybrano nowych członków Zarządu.

FEBS2018

"O nauce w Polsce – zamyślenie"

W siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w końcu stycznia b.r. odbyła się premiera książki wieloletniego prezesa FNP prof. Macieja W. Grabskiego pt. „O nauce w Polsce – zamyślenie”  z udziałem znakomitości polskiej nauki. Książka zawiera zbiór refleksji napisanych i wygłoszonych przez prof....

Z ŻYCIA BIOCHEMII